Yandex’ten Sürücüsüz Otomobil

Teknoloji üretici firmalar arasında sürücüsüz otomobiller konusunda büyük bir yarış yaşanıyor. Her firma bir an önce sürücüsüz otomobillerini kullanılabilir hale getirerek diğer rakiplerinin bir adım önünde olmak istiyor. Bunun içinde AR-GE harcamalarını arttırarak ilk kullanılabilir sürücüsüz otomobillerini tanıtmaya çalışıyorlar.

Asıl işi arama motoru olan Google‘da sürücüsüz otomobiller geliştirip, kendi haritalama sistemeleri için yurtdışında kullanıyor ve sürücüsüz otomobilleri test ediyor. Rusya’nın kendi arama motoru olan ve arama motoru konusunda Google’a rakip olan Yandex, sürücüsüz otomobil konusunda da ezeli rakibine bu konuda da rakip olmak istiyor.

Sürücüsüz otomobil konusunda Daimler ve KAMAZ firmaları ile ortaklık yapan Yandex, Rusya hükümetini ile de işbirliği yapmış. NAMI isimli sürücüsüz otobüs, 12 kişi taşıyabilen araç EasyMile sürücüsüz otobüs aracına rakip olacak bilecek düzeyde. NAMI tek şarjla 200 kilometre yol alabiliyor.

2017 yılında kapalı alanlarda aracın testlerine başlanılması bekleniyor. Otobüsün ne zaman açık alan testlerinin başlayacağı ve resmen kullanıma sunulacağı hakkında ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler