Xiaomi 200W Hızlı Şarj Cihazını Duyurdu, Peki Piller Bu Hıza Hazır Mı?

Xiaomi, yakın zaman önce 200W hızlı şarj imkanı sağlayan Xiaomi HyperCharge’ı tanıttı. Xiaomi tarafından yapılan açıklamaya göre, 4000 mAh bir pili sekiz dakikadan daha kısa bir sürede tam şarj ediyor.

Şirket tarafından yapılan bir açıklamada, 800 defa şarj döngüsünden sonra telefonun pil ömrü, orjinalinin %80’ine düşüyor. Yani yaklaşık iki yıldan fazla bir süre sonra 800 döngü gerçekleşiyor. Bu durum, ikinci el telefon alan veya telefonunu daha az sıklıkla yükselten kişiler için bir sorun oluşturacaktır.

Hızlı Şarj Özelliği Neden Sorun Oluşturuyor? 

Hızlı şarjın sorunlara neden olmasının nedeni, çoğu telefonda lityum iyon pillerin kullanılmasıdır. Lityumun sıvı haldeki yoğunluğu suyun sadece yarısı kadardır, katı halde ise en hafif metaldir. Ayrıca lityumun elektron verme ve artı yüklenme eğiliminde olması pillerde kullanımı için önemli tercih nedenleridir.

Batarya şarj edildiğinde, elektrikle yüklenen lityum atomları, karbon katmanda toplanır ve şarjdan çıkardıktan sonra, elektronlar katota doğru hareket eder. Bu döngünün gerçekleşmesi sırasında elektromanyetik güç üretilir.

Bu süreçte, özellikle yüksek sıcaklıklarda bazı geri dönüşü olmayan ve istenmeyen reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu reaksiyonlara yakalanan tüm lityum iyonları etkin bir şekilde kaybolur ve bu nedenle telefonunuzun pil ömrü zamanla düşmeye başlayabilir.

Bu Etkiler Azaltılabilir Mi?

Hızlı şarj esnasında oluşan aşırı ısıyı engellemek için, daha yeni soğutma sistemleri geliştirilebilir. Başka bir yöntemde, pilin maksimum kapasitede şarj olmasını ve tamamen boşalmasını önlemek. Telefon pilleri %20-80 şarj aralığında tutulduğunda en sağlıklı şekilde kalır ve bu aralıkta da en hızlı şarj olur.

Bu bilgiler doğrultusunda, pil tamamen bitmeden şarj etmek ve gece boyunca şarjda bırakmamak gerekir. Ayrıca şarj olan telefonu kullanmak, daha fazla ısınmasına neden olur, şarjdaki telefonu kullanmayın.

Popüler Haberler

İlgili Haberler