VPN Nedir? Ne İşe Yarar? En İyi VPN Hizmetleri

VPN, sanal özel ağ; internet işlemlerinizi şifreleyerek, daha güvenli bir internet bağlantısına sahip olmanızı sağlar. Özellikle yasak getirilen sitelere erişimde VPN hizmetleri yaygın olarak kullanılıyor.

VPN; Virtual Private Network, ifadesinin baş harflerinden oluşur. Türkçeye; Sanal Özel Ağ olarak çevirebiliriz. İnternet kullanıcılarına; fiziksel bir bağlantı olmadan, sanal bir ağ üzerinden farklı bir yer ve farklı IP adresi ile internet bağlantısı sağlayan bir hizmettir.

VPN ile internet bağlantınız şifrelendiği için, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler şifrelenir. Böylelikle internet trafiğinizi hiç kimse göremez. Ortak Wi-Fi ağları üzerinden yapacağınız internet bağlantısında bile bilgilerinize erişim engellenir. Ayrıca VPN sayesinde dünyanın herhangi bir ülkesinden internete bağlanıyormuşsunuz gibi internet bağlantınız olur. Bu sayede, engellenmiş web sitelerine erişim sağlanabilir.

Kaliteli ve hızlı bir VPN hizmeti için genellikle aylık bir ücret ödemek gerekir. VPN üzerinden internet çıkışı yapmak, yönlendirme işlemleri nedeni ile internet bağlantınızın normalden biraz daha yavaş olmasına neden olur.

Genellikle ücretsiz VPN hizmetleri, güvenlik konusunda ücretli olanlara göre daha zayıftır ve para kazanmak için size reklam gösterir. VPN hizmetlerine para vermek istemiyorsanız, deneme amaçlı kullanılabilir.

En iyi VPN hangisidir? Bu sizin isteklerinize göre farklılık gösterebilir. Genellikle; sunucunun konumu, kullanılan protokol, bağlantı yapılacak cihaz kısıtlaması ve fiyat gibi konular göz önüne alınarak VPN Hizmetleri tercih edilir. Bunun yanında, alınacak VPN hizmetinin hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarda aynı kaliteli hizmeti sunması beklenir.

VPN Hizmeti kullanmak, sizi sonsuz güvende tutmaz ve yasadışı davranışları haklı çıkarmaz.

En iyi VPN hizmeti veren firmalara şunları sayabiliriz: Express VPN, Cyber Ghost, Nord VPN, Proton VPN, Hotspot Shield, TunnelBear

Popüler Haberler

İlgili Haberler