Volvo; Otomobilin Ön Camını, AR Ekrana Dönüştürüyor..

Volvo tarafından geliştirilen bir teknolojiyle, otomobilin ön camı AR bir ekrana dönüştürülebilecek. Böylece sürücülere, otomobil ve yolla ilgili birçok bilgi ön camdaki AR ekran üzerinde sunulacak.

Otomobil devi Volvo, İsrail merkezli bir startup şirketi olan Spectralics ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. İki şirket, sürücülere ön cam için HUD ekran sunacak yeni bir teknoloji üzerinde çalışacaklar. 

HUD Nedir?

HUD (Head-up display); kullanıcıların baktıkları noktadan, başka bir yere bakmasına gerek kalmadan bilgi aktarmaya yarayan şeffaf ekran olarak tanımlanabilir.

HUD; savaş uçakları gibi askeri uçaklarda, pilotun kafasını aşağı eğerek alttaki cihazlara bakmak yerine, başını dik tutarak ve önüne bakarak hız, irtifa ve diğer önemli bilgilere ulaşmasını sağlar. Askeri havacılık için geliştirilmiş olan HUD; ticari uçaklarda, otomobillerde ve diğer alanlarda kullanılmaktadır.

HUD teknolojisi sayesinde otomobil sürücüleri; gözünü yoldan ayırmaz ve dikkatsizlikten kaynaklanan trafik kazalarının önüne geçilmiş olur. Sürücünün sık görmesi gereken temel bilgiler; hız, yakıt durumu, navigasyon bilgileri gibi bildirimler aracın ön camına yansıtılır.

Huawei tarafından araç ön camını akıllı ekrana dönüştürecek AR HUD teknolojisi duyurulmuştu. Şimdi de Volvo benzer bir sistem üzerinde çalışıyor.

Spectralics, bir arabanın ön camına yerleştirilebilen, çok katmanlı ince birleştirici (MLTC) film adını verdiği teknolojiyi geliştiriyor. Bu, aracın ön camını büyük bir artırılmış gerçeklik ekranına dönüştürecek.

Volvo tarafından yapılan paylaşıma göre; HUD ile beraber, “sanal nesneler güvenli ve sürükleyici bir deneyim için gerçek dünya ortamına bindirildiğinden bir mesafe hissi uyandırabilir.” deniliyor.

Bu teknoloji bazı küçük uygulamalar ile otomobillerde kullanılsa da, henüz ön camın tamamını bir ekran olarak kullanacak sistem gelişme aşamasında..

Popüler Haberler

İlgili Haberler