Uzun Wi-Fi Şifrelerini QR Kod Kullanarak Paylaşmak Mümkün Mü?

Evinizdeki Wi-Fi ağının şifresini, rastgele harf ve sayı içeren uzun şifrelerden belirlediyseniz; misafirlerinizle Wi-Fi şifresini paylaşmak sorun haline gelebiliyor. Peki daha kolay bir çözüm olarak, QR kodla şifre paylaşmak mümkün mü?

Artık günümüzde internet kullanımı zaruri bir ihtiyaç haline geldi ve neredeyse her evde bir internet bağlantısı ile Wi-Fi ağı bulunuyor. Evinize gelen arkadaşlarınız ve misafirleriniz de genelde ilk olarak Wi-Fi şifresini soruyorlar.

Ev internet kullanıcıları çoğunlukla Wi-Fi şifresi belirlerken, güvenlik endişeleri nedeni ile kırılması zor olan, rastgele harf ve sayılardan oluşan, uzun şifreleri tercih ediyorlar. Tabii hal böyle olunca bu şifreleri ezberlemek, misafirlerin mobil cihazlarında paylaşmak ve kullanmak sorun olabiliyor.

Bu noktada karşımıza, QR kodla Wi-Fi şifresini paylaşmak gibi güzel bir alternatif çıkıyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için Android yüklü bir cihaza ihtiyacınız olacak. Google Play üzerinden, QR Kod Oluşturucu uygulaması indirmeniz yeterli olacak.

Nasıl Yapılır?

Uygulamayı cihazınıza yükledikten sonra, uygulama ekranından “QR oluştur” seçeneğine giriyoruz. Açılan menüde çeşitli QR kod seçenekleri göreceksiniz. Burada “Wi-Fi” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu noktada paylaşmak istediğimiz Wi-Fi ağının ismini (SSID) ve şifresini bilmeniz gerekiyor. Açılan sayfada bu bilgileri girmeniz isteniyor. Gerekli bilgileri girip oluştur dediğinizde, karşınıza sizin için özel olarak oluşturulan Wi-Fi internet şifrenizi içeren özel QR kodunuz çıkıyor. Kaydet ve Paylaş seçenekleri ile QR kodunuzu saklayabilir ve sevdiklerinizle kolayca paylaşabilirsiniz.

Wi-Fi şifrenizi isteyen dostlarınız, akıllı telefonlarında QR Kodu tarattıkları zaman kablosuz ağa otomatik olarak bağlanacaklardır.

Popüler Haberler

İlgili Haberler