Uzaylılar, Bizi İzliyor Olabilir Mi?

Gök bilimciler tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Dünya dışındaki gezegenlerde var olabilecek akıllı yaşam formlarının, Dünyayı en iyi şekilde gözlemleyebileceği konumda olan 29 gezegen tespit edildi.

The Guardian tarafınfan yayınlanan bir habere göre, Cornell Üniversitesi astronomi profesörü Lisa Kaltenegger ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden astrofizikçi Jackie Faherty, hangi yıldız sistemlerinin Dünya geçişini gözlemlemede iyi bir konumda olduğunu bulmak için çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarda, Avrupa Uzay Ajansının “Gaia” uydusundan elde edilen verilere göre hazırlanan yıldız konumları ve hareketleri kataloğunu kullanıldı.

Kaltenegger ve Faherty, 326 ışık yılı içinde 5 bin yıl öncesinden 5 bin yıl sonrasına kadar herhangi bir zamanda Güneş’in etrafından geçerken Dünya’yı keşfedebilecekleri 2,034 yıldız sistemi belirledi.

Bu yıldız sistemlerinde yer alan, yaşanabilir olduğu düşünülen 29 gezegenin, Dünya’yı keşfetmek ve radyo-televizyon yayınlarını dinlemek için iyi bir konumda olduğu tahmin ediliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler