Türksat 5A, 31 Derece Doğu Yörüngesine Yerleşti

2021 Yılı Ocak ayı başlarında fırlatılan Türksat 5A Haberleşme Uydusunun, dün itibarıyla 31 derece doğu yörüngesine ulaştığı belirtildi. Türksat 5A uydusunun, bir ay kadar test çalışmalarının devam edeceği ve hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacağı açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin uydu ve uzay çalışmaları alanında uluslararası oyuncu olma yolunda ilerlediğini vurguladı. Uydular üzerinden radyo ve televizyon yayıncılığı ile internet erişiminde ve diğer katma değerli uydu hizmetleriyle bölgesinde lider, dünyada marka değeri yüksek ülke olmak istediklerini ifade etti.

Karaismailoğlu, “Türksat 5A uydumuz, 3 Mayıs itibarıyla 31 derece doğu yörüngesine ulaştı. Türksat 5A’nın bir ay kadar test çalışmaları devam edecek. Uydumuz, hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsama altına alacak.” dedi.

Türksat 5A Uydusu, televizyon yayıncılığı ile veri haberleşme hizmetinde, Türkiye’yi dünyada yeni Ku-Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacak. Türksat 5A, 30 yılı aşkın süreyle TV yayıncılığı ve haberleşme alanlarında hizmet verecek.

Karaismailoğlu, milli imkanlarla geliştirilip üretilme çalışmaları süren Türksat 6A haberleşme uydusunun üretim ve entegrasyon süreçlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, “Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz.” dedi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler