Türksat 5A, 31 Derece Doğu Yörüngesinde Hizmete Başlıyor..

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre, Türksat 5A’nın test çalışmaları başarı ile tamamlandı ve yarından itibaren dünyaya hizmet vermeye başlayacak.

Ocak ayında fırlatılan Türksat 5A Haberleşme Uydusu, 4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaştı ve 5 Mayıs’tan itibaren yörünge testleri yapıldı. Şimdi ise test çalışmaları başarıyla tamamlanan Türksat 5A’nın yarın yapılacak tören ile dünyaya hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

AA haberine göre Karaismailoğlu; uydular üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığıyla internet erişiminde ve diğer katma değerli uydu hizmetleriyle bölgede lider, dünyada marka değeri yüksek ülke olmak istediklerine dikkati çekti. Ülkenin kara, hava, demir ve deniz ulaşımı kadar uydu iletişimiyle uzaydaki güç ve etkinliğinin de çok önemli olduğunu belirtti.

Karaismailoğlu: “4 Mayıs itibarıyla uzaydaki jeosenkron yörüngeye ulaşan, 5 Mayıs’ta yörünge testlerine başlanan Türksat 5A’nın test çalışmaları başarıyla tamamlandı. Uydumuz, 28 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Türksat AŞ’nin Gölbaşı yerleşkesinde düzenlenecek törenle dünyaya hizmet vermeye başlayacak. Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta-Batı ve Güney Afrika’nın yanı sıra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsama altına alacak.”

Popüler Haberler

İlgili Haberler