Türkiye’de Yazılım Meslek Lisesi Kuruldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) arasında imzalanan “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında, Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye’nin ilk Yazılım Meslek Lisesi oldu.

Mehmet Rıfat Evyap MTAL’in yazılım alanında aranan elemanlar yetiştirmesi ve başarı sıralamasında en üst sıralarda yer alması hedefleniyor. Bu yıl ilk öğrencilerini alacak olan okul, öğrencilerine mükemmel eğitim, proje tabanlı gelir modeli ve yazılım alanında kariyer imkanı sunarak başarılı bir okul olmayı amaçlıyor.


İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Mehmet Rıfat Evyap MTAL’ın Türkiye’nin ilk yazılım meslek lisesi olarak yıldız bir okul olmasını hedeflediklerini belirterek, şu açıklamaları yaptı:

“Yazılım meslek lisesi de bu boyutta bir çalışma. Görüyoruz ki artık yüksek teknolojiye odaklanan bir sanayide, Sanayi 4.0’ların, 5.0’ların konuşulduğu bir dönemde normal, rutin meslekler kadar ileri teknoloji de her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Yazılım da tartışmasız bu konudaki en önemli alanlardan biri. Gençlerimizin bu konudaki yoğun ilgisini artık hepimiz görüyoruz.”

“Kabul etmeliyiz ki artık her şeyi üniversite ve fakülte boyutunda çözmek mümkün değil. Biz, yazılımcılığın da meslek lisesi boyutunda aranan elemanlar yetiştirmek adına önemli bir fırsat havuzu olabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda, İstanbul’da ilk yazılım meslek lisesi modelini bu öğretim yılında hayata geçireceğiz. Diğer okullarımızda olduğu gibi bu okulda da yine sanayi odamızın temsilcisi olan sanayicilerimiz, işin içinde yer alacaklar. Yazılım meslek lisesinin ülkemizin en kıymetli okullarından biri olacağına ve geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek anlamında oluşacak olan bu modeldeki okulların sayısının ülkemizde önümüzdeki eğitim yıllarında hızla artacağına inanıyorum.”

Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bilişim Teknolojileri Alanına İngilizce hazırlık sınıfı eklendi. Lisenin yeni öğretim modeli MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, İSO, Arçelik, IBM, Microsoft, Pearson ve Mehmet Rıfat Evyap MTAL’ın dâhil olduğu bir teknik komite tarafından oluşturuldu.

KAYNAK

Popüler Haberler

İlgili Haberler