Türkiye’de İnsansız Gözetleme Balonları Üretildi

ASELSAN tarafından üretilecek olan insansız gözetleme balonları, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınırlarda teröristleri ve kaçakçıları gözlemesi için kullanılacak. ASELSAN, savunma sanayi alanında ürettiği teknolojilerle Türk Silahlı Kuvvetleri ile önemli iş birlikleri yapmaya devam ediyor. Türkiye’de üretilecek olan insansız hava balonları Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılacak.

Üretilecek balonlar istihbarat sağlama, yakın gözetleme ve herhangi bir tehlike anında erken ikaz etme gibi özellikleriyle üs bölgeleri ve karakol gibi konumlarda görev yapacak. Savunma Sanayi Araştırmacısı Turan Oğuz, insansız hava balonlarının “Su Damlası” ve “Küresel” olarak iki farklı versiyonda üretileceğini belirtti.

Küresel balonlar 500m azami irtifaya çıkabilirken Su Damlası balonlarının 1000m azami irtifaya çıkabilmesi planlanıyor. Her iki balon da olumsuz hava şartları ve hafif silah darbelerine karşı dayanıklı bir şekilde üretilecek.

360 derece keşif ve gözlem yapabilen insansız hava balonları elde ettiği görüntüleri yüksel çözünürlükle sunacak. Ayrıca geliştirilen termal görüntüleme sistemi sayesinde her şeyin net bir şekilde incelenmesine imkan verecek.

Popüler Haberler

İlgili Haberler