Türkiye’de İlk Kez, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Açıklandı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlana ve Türkiye’nin 5 yıllık dönemdeki yapay zeka çalışmalarına yön verecek ilk “Ulusal Yapay Zeka Stratejisi” kamuoyuna tanıtıldı.

AA haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç; “Artık geri dönüş yok. Geleceğe hep birlikte merhaba diyebiliriz.” ifadesini kullanarak, her şeyin dijitalleştiği yeni bir dünyaya koşar adımlarla ilerlendiğini, eğitimden sağlığa, üretimden iklim sorunlarına birçok alanda kullanılan yapay zekanın, dünyayı kökünden dönüştürdüğünü anlattı.

Koç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, ‘Veri üretiminden güvenliğine, savunma, sağlık, eğitim, bilişim teknolojilerinden yapay zekaya kadar her alanda kendi ayaklarımız üzerinde durmak mecburiyetindeyiz.’ Türkiye olarak, kaybedecek vaktimiz yok. Teknolojiyi takip eden değil, teknolojiye yön veren bir ülke olmalıyız. Bunu da özel sektörün dinamizmini, üniversitelerin bilimsel yaklaşımını ve sivil toplum kuruluşlarının kapsayıcı bakış açısını harmanlayarak başarabiliriz. Önümüzdeki 10 yıl içinde küresel büyümenin yüzde 14’ünü tek başına yapay zekanın sağlayacağı öngörülüyor. Dolayısıyla yapay zeka, ülkeler için bir tercih olmaktan öte kalkınmanın vazgeçilmezidir. Biz de teknolojiyi tüketen değil, üreten bir ülke olmak amacıyla ‘Dijital Türkiye’ ve ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ vizyonlarımız doğrultusunda yoğun bir çalışmanın eseri olan Ulusal Yapay Zeka Stratejimizi tamamladık.” dedi.

11. Kalkınma Planı ve Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programları doğrultusunda hazırlanan strateji, 3 temel yetkinlik alanını; kaliteli veri, ileri beceriler ve teknik altyapıyı kapsıyor.

Bu strateji hazırlarken kamu, üniversite, özel sektör ve STK’larla yoğun görüş alışverişinde bulunulduğu aktarılarak, ilgili tüm uluslararası organizasyonlardan ve farklı alanlardaki uzmanların değerlendirmelerinden verimli bir şekilde yararlanıldığı açıklandı.

Diğer Haberimiz: İşitmeyi Geri Kazandıran 3D Baskılı Kulak Zarı Onarım Yaması Geliştirildi..

Popüler Haberler

İlgili Haberler