Türkiye İHA’lar ile Taşımacılığa Hazırlanıyor

İnsansız hava araçları (İHA) ile teslimat yapılmasına yönelik dünyada bazı çalışmalar ve testler yapılmaya devam ederken, Türkiye de yük taşıma faaliyetleri için altyapı oluşturuyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), İHA’ların sivil amaçlı düzenleme, izin ve operasyonları için teknolojinin etkin şekilde kullanıldığı yönetim modeli geliştiriyor.

Bu model içinde Türk sivil hava sahasının etkin, güvenli ve verimli bir şekilde kullanılması hedefleniyor. Model, halen sistemde tanımlı yaklaşık 50 bin İHA’nın izinli hava koridorlarında SHGM tarafından ön tasarımı yapılan ve hava araçlarına takılabilecek modül vasıtasıyla tüm hareketlerin merkezi olarak takip edilebilmesini öngörüyor.

Bu sistemle uçuş izinleri onay mekanizmalarına ihtiyaç duyulmadan esnek fakat yüksek güvenlik seviyeli faaliyetler sağlanabilecek. Model içinde, İHA’lar için şehirlerarası ana uçuş koridorları, bunun yanında şehir içi uygun uçuş kanalları tanımlanarak bu hatlar üzerindeki hareketliliği sağlayacak yönetim yapılanması ve kurallar uygulanacak.

İHA’lar, sağlık sektöründe özellikle ulaşması zor bölgelerde kan ve aşıları taşımak için kullanılıyor. Bunun yanında dünyanın önde gelen teknoloji, kargo, e-ticaret ve gıda şirketlerinin gündeminde İHA ile teslimata ilişkin çözüm arayışları bulunuyor.

İHA’lar savunma sanayisi yanında; tarım, arama-kurtarma, orman yangınları ile mücadele, trafik denetimi gibi çok farklı alanlarda kullanılmaya devam ediyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler