Toyota Şekil Değiştirebilen Araç Patentini Aldı

Uzun yıllardan beri zaman zaman çeşitli firmalar tarafından uçan araba projesi üzerinde çalışmalar yapılıyor. Özellik geçtiğimiz yıllarda Aeromobil ve Larry Page tarafından ortaya çıkarılan uçan araba modeli oldukça iddialı bir şekilde ilerlemekteydi. Daha sonra meydana gelen aksaklıklarla birlikte projeyle ilgili olarak haberler gelmemeye başladı.

Şimdi ise Toyota tarafından alınan yeni bir patent ile birlikte markanın uçan araba projesine yöneldiği görülüyor. Şekil değiştirebilen araç olarak alınan patent kapsamında farklı sonuçların da ortaya çıkabileceği düşünülüyor. Şekil değiştirebilen araç ifadesini genişletmek gerekirse aracın kara modundan hava moduna geçebilmesi için gerekli olan kanat, pervane gibi yapıların aracın içerisinden çıkacağı olarak ifade edilebilir.

Genel olarak gövdede meydana gelen değişimlerle birlikte uçan araba modeline geçiş yapılacağı tahmin edilse de aracın geliştirilme aşamasında elde edilen bilgi ve deneyimlerin markanın diğer modellerinde de farklı şekillerde ve amaçlarda kullanılabileceği düşünülüyor. Bilindiği üzere başlanılan yeni bir projeden genel olarak ulaşmak istenenin yanı sıra farklı kazanımlar da elde edilebiliyor.

Toyota’nın Uçan Araba Projesi Gerçek Olacak Mı?

Uçan araba projesi günümüz şartlarında fazla ütopik olarak görülse de teknoloji ve bilim alanında kısa bir zaman içerisinde meydana gelen gelişmeler göz önüne alındığında mantıklı hale gelebiliyor. Yıllardan beri başlanılan fakat net bir sonucun ele alınamamasında birçok sebep yer alıyor. Özellikle uçan araba projelerinde güvenlik açığı meydana gelmekte ve günümüzde yer trafiğinde bile birçok kaza ve karmaşa meydana gelebilirken hava trafiğinin yönetilmesi için birçok standarda ve bu kontrolleri sağlayacak personel ve sistemlere ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı Toyota’nın şekil değiştirebilen ve uçan araba projesinin şuan için uygulamaya geçirilmesi beklenmiyor. Fakat marka bu alanda attığı adımlarla geleceğin teknolojileri konusunda da kendine olan güvenini net bir şekilde ortaya koyuyor. Günün birinde projelerin gerçek olması durumunda Toyota’nın da başta gelen üreticiler arasında yer alması bekleniyor.

Küçük firmalar tarafından başlatılan projelere kıyasla bu alanda Toyota’nın daha şanslı olduğu herkes tarafından biliniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler