Tırlar İçin Elektrikli Otoyol Projeleri Başladı

Bilindiği üzere son yıllarda değişen hayat şartlarıyla birlikte dünya genelinde hava kirliliğinin tehdit oluşturmaya başladığı dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle sanayilerin ve motorlu taşıtların ağırlıklı olduğu bölgelerde hava kirliliğine bağlı olarak meydana gelen hastalıklarda da ciddi oranda bir artışın yaşandığı görülüyor.

Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde birçok ülke tarafından hava kirliliğiyle mücadele edebilmek adına farklı projeler üzerinde çalıştığı ve özellikle hava kirliliğine sebep olmayan alternatif enerji kaynaklarının arandığı biliniyor.

Bu kapsamda en dikkat çekici projelerden biri İsveç’den geldi. Siemens ve Scania firmalarının ortak çalışması kapsamında yeni bir projeye imza atıldı. eOtoyol adı verilen projede tırların otoyollarda giderken trenlerde kullanılan sistemi kullanmaları amaçlanıyor. Emisyon değerini sıfıra düşürecek olan projeyle ilgili olarak ilk test çalışmalarının başladığı belirtiliyor. Şu an için 2 kilometrelik bir kısımda devam eden testlerin ardından elde edilecek olan sonuçlarla birlikte proje kapsamının ülke genelinde yayınlaştırılması düşünülüyor.

Diğer Ülkelere Örnek Olacak

Stokholm’ün yakınlarında bulunan Gavle şehrinden geçen otoyolun 2 kilometrelik kısmında başlatılan testlerde ilk sonuçların oldukça başarılı olduğu ve motorların oldukça verimli çalıştığı ifade ediliyor. Hibrit güç ünitesine sahip olan tırlar eOtoyolun bulunduğu noktalarda elektrikli motoruyla giderken elektriğin kesilmesi veya yolun bittiği durumlarda ise tırlar bünyelerinde yer alan dizel motorlarıyla yollarına devam edebilecekler.

Verim Geleneksel Motorlardan Çok Daha İyi

eOtoyol sistemi Siemens tarafından hazırlanmakta olup Scania ile ortaklaşa olarak yürütülüyor. Siemens tarafından yapılan ilk değerlendirmelerde araçların motor verimlerinin geleneksel motor verimlerine oranla oldukça başarılı olduğu belirtiliyor.

Testlerin 2 yıl boyunca devam edeceği belirtilirken alınan sonuçlar neticesinde projenin gidişatına karar verileceği açıklandı.

Siemens ve Volvo Kaliforniya’da Başlatacak

İsveç’in yanı sıra Volvo’nun da projeye dahil olduğu ve Siemens ile Volvo iş birliğinde eOtoyol projesinin Kaliforniya’da uygulanacağı ortaya çıktı. Bilindiği üzere Amerika’da genel olarak çok daha güçlü motorlar kullanılmakta olup bu sebepten dolayı da çok daha yüksek emisyon değerleri ortaya çıkmaktadır. eOtoyol projesiyle Amerika’da da emisyon değerlerinin sıfıra düşürülmesi amaçlanacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler