The Ocean Cleanup Okyanusları Temizleyecek

Hava kirliliği artık tehlikeli boyutlara ulaşmaya başladı. Sadece ülkemiz için değil dünyanın birçok merkezinde hava kirliliği nedeniyle ciddi mevsim değişimleri yaşanmaya başladı. Küresel ısınma etkisinin de hızla artmasına neden olan hava kirliliği bir yana dursun yapılan son araştırmalar su ekosistemlerinde yaşanan kirliliğinde bir hayli artış gösterdiğini ortaya koydu. Hatta yapılan araştırma sonuçlarına göre okyanusta yaşayan türlerin yüzde 50 gibi dev bir kısmının yok olduğunu gösterdi. Eğer müdahale yapılmazsa deniz türlerinde büyük bir kayıp yaşanacak olması The Ocean Cleanup’ı harekete geçirdi. Daha öncede okyanusların temizliği için birçok adım atan The Ocean Cleanup şimdilerde ise okyanuslarda yaşanan kirliliğe son verecek bir proje ile gündemde.

Dev Borularla Okyanus Temizlenecek

Üzerinde çalışmaların devam ettiği projeye göre 99 metre boyuna sahip olan dev bir bariyer inşa edilecek. Oluşturulacak olan dev bariyer özel borulardan tasarlanacak. Okyanus yüzeyinde harekete edecek olan 99 metre uzunluğundaki bariyer okyanus yüzeyinde ne kadar kirlilik varsa giderecek. Ayrıca özel oluşturulmuş olan sistemler sayesinde bölgede yaşanan canlı ekosistemine de zarar verilmeyecek. Bariyerin canlı popülasyonu anlayacağı bir sistem sahip olacağı ve bunun yanında tespit edilen kirliliğin de ayrıştırılacağı işe yarayanların yeniden kazandırılacağı düşünülüyor. Şuan için sadece yüzey çalışması yapacak olan 99 metre dev yapı için The Ocean Cleanup yaptığı açıklamada önceliklerinin yüzeyde ciddi sorunların oluşturan maddeleri temizlemek olduğunu da belirtti.

Yeni Sistem Birçok Risk Barındırıyor

Bununla beraber The Ocean Cleanup tarafından şuan için çalışmalarının devam ettiği projenin ciddi sorunlar doğurabileceği de iddia edildi. Bilim adamlarının proje incelemesi sonrası yaptıkları açıklamalardan sistemin göç eden canlı popülasyonun göçlerini engelleyebileceği ve bu durumun ciddi bir üreme sorunu oluşturacağı iddia edildi. Tabi hal böyle olunca özellikle üreme için göç eden balık popülasyonlarının da ciddi oranda zarar görebileceği düşünülüyor. Ayrıca sistemin derinlere değil sadece yüzeye etki edecek olması da eleştirilen bir diğer nokta. The Ocean Cleanup tüm bu eleştirilerin üzerinde nasıl bir çalışma yapacak bilinmez ama okyanusların temizlenmesi konusu hala büyük bir sorun gibi.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler