Tesla’ya Cevap: VW Power Day Etkinliği!

VW Grubu ilk defa düzenlediği Power Day Etkinliğinde, bugünden 2030‘a kadar piller ve şarj üniteleri için teknolojik yol haritasını sundu:

  • Birleşik hücre ve sinerji, pil maliyetlerini yüzde 50’ye kadar azaltacak
  • Toplam 240 GWh üretim kapasitesine sahip 6 Giga Fabrika kurularak, ortaklık modelinde güvenli pil tedariği sağlanacak
  • Skellefteå’daki (İsveç) “Northvolt Ett” 40 GWh’ye kadar genişletilecek
  • Salzgitter, 40 GWh’ye varan üretim kapasitesiyle ikinci Giga Fabrika olarak planlandı
  • Hammaddelerin yüzde 95’ine kadar geri dönüştürülmesi için tedarikçilerle işbirliği yoğunlaştırılacak
  • 18.000 hızlı şarj noktası: Avrupa ağı ortaklarla beş kat genişletilecek
  • Enerji eko sistemi: yeni bir iş sektörü haline gelecek enerji yönetimi
  • Stratejik finansal hedefleri sürdürmek için ortaklarla aşamalı yatırımlar aranıyor
  • Volkswagen Grubu Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Schmall, “Akünün maliyetini ve karmaşıklığını azaltmayı ve aynı zamanda menzilini ve performansını artırmayı hedefliyoruz” diyor. 

Bu yol haritasının amacı, elektrikli otomobili daha çok insan için çekici ve uygulanabilir kılmak, pilin karmaşıklığını ve maliyetini önemli ölçüde azaltmak. Aynı zamanda 2025’ten sonrası için pil hücrelerinin tedariğini güvence altına almayı hedefliyor.

Yalnızca Avrupa’da, on yılın sonunda toplam 240 GWh üretim kapasitesine sahip altı giga fabrika kurulacak. Volkswagen ayrıca küresel olarak kamuya açık hızlı şarj ağının genişlemesini şiddetle takip ediyor. Bu akılda tutularak, Avrupa’da BP (İngiltere), Iberdrola (İspanya) ve Enel (İtalya) enerji şirketleri ile işbirliğine gidildi.

Yeni birleşik hücre, 2023’ten itibaren büyük maliyet tasarrufu sağlayacak.

Volkswagen, tüm bileşenler dahil olmak üzere pil sistemiyle hücreye kadar önemli ilerlemeler kaydetmeye çalışıyor. Volkswagen Grubu Teknoloji Yönetim Kurulu Üyesi Thomas Schmall, “Akünün maliyetini ve karmaşıklığını azaltmayı ve aynı zamanda menzilini ve performansını artırmayı hedefliyoruz” diyor. 2023 itibarıyla piyasaya çıkması planlanıyor ve 2030’da Gruptaki tüm elektrikli araçların yüzde 80’ine kadar markalarda kurulacak. Hücre tipini optimize ederek, yenilikçi üretim yöntemlerini uygulayarak ve tutarlı geri dönüşümle daha fazla tasarruf sağlanacak. Volkswagen böylelikle giriş seviyesi segmentinde batarya maliyetlerini kademeli olarak yüzde 50’ye kadar ve yüksek hacim segmentinde yüzde 30’a kadar azaltmayı hedefliyor. 

Küresel hızlı şarj ağını genişletmek amacıyla: BP, Iberdrola ve Enel ile ortaklıklar.

Volkswagen, ortaklarıyla birlikte 2025 yılına kadar Avrupa’da halka açık yaklaşık 18.000 hızlı şarj noktası işletmeyi planlıyor. Bu, hızlı şarj ağının bugüne kıyasla beş kat genişlemesini temsil ediyor ve tahmini toplam talebin yaklaşık üçte birine karşılık geliyor. Volkswagen, 2025 yılına kadar Avrupa programına yaklaşık 400 milyon € yatırım yapacak ve daha fazla yatırım harici ortaklar tarafından karşılanacak.

Volkswagen, ABD ve Çin’de de halka açık hızlı şarj ağını genişletiyor. Electrify America, yıl sonuna kadar Kuzey Amerika’da yaklaşık 3.500 hızlı şarj noktası planlıyor. Çin’de, CAMS ortak girişimi aracılığıyla Volkswagen tarafından 2025’e kadar toplam 17.000 hızlı şarj noktası hedefleniyor.

Volkswagen elektrikli otomobili, enerji sisteminin bir parçası yapıyor.

Volkswagen, elektrikli otomobili gelecekte özel, ticari ve kamu enerji sistemlerine entegre etmeyi planlıyor. Bu, güneş enerjisi sisteminden gelen elektriğin araçta depolanmasına ve gerekirse ev ağına geri beslenmesine izin verecek. Müşteriler yalnızca kamusal elektrik şebekesinden daha bağımsız olmayacak, aynı zamanda paradan tasarruf edecek ve CO 2 emisyonlarını azaltacak . Volkswagen’in kendi MEB platformunu temel alan modeller, 2022’den itibaren bu teknolojiyi destekleyecek. Volkswagen ayrıca, çift yönlü duvar kutusundan enerji yönetimine kadar tüm modülleri ve dijital hizmetleri içeren eksiksiz bir paket sunacak. Teknoloji yakında daha büyük ölçekte de kullanılacak – örneğin konutlarda, işyerlerinde veya genel elektrik şebekesinde.

Popüler Haberler

İlgili Haberler