Tesla’nın Kablosuz Elektrik Aktarımı Gerçek Oluyor

Teknoloji dünyasının uzun bir süredir üzerinde çalıştığı kablosuz elektrik aktarımı projesinin Tesla’nın bir çalışması olduğu biliniyor. Uzun yıllar boyunca kablosuz elektrik aktarımı üzerinde çalıştığı bilinen Tesla’nın bu konuda nasıl bir sonuca ulaştığı net olarak bilinmiyor. Günümüzde bilim insanları tarafından Tesla’nın açtığı yolda çalışmaların devam ettiği biliniyor.

Ambient Wi-Fi Backscatter Sistemi

Amerika’nın başkentinde yer alan Washington Üniversitesi bünyesinde görev alan bir ekip tarafından kablosuz elektrik aktarımı üzerinde ciddi sonuçlar elde edildi. Ekip Ambient Wi-Fi Backscatter adı verilen yeni bir sistemle birlikte kablosuz elektrik aktarımının mümkün olacağını gözler önüne serdi. Bir diğer deyişle Kablosuz Ortam Geri Yansıtıcısı olarak dilimize çevrilebilecek yeni sistem kapsamında cihazların çalışabilmesi için harici bir bataryaya sahip olmalarına gerek duyulmaması görenleri şaşkına çeviriyor.

Cihazlar Kendi Kendine Şarj Olabilecek

Oldukça dikkat çekici bir sistemi ortaya çıkaran araştırmacı ekip tarafından yapılan açıklamalarda yeni sistem sayesinde basit bir fitness takip cihazının 2,5 saat gibi kısa bir süre içerisinde yüzde 40 kadar şarj olabileceği belirtiliyor. Sistemin daha da geliştirilmesiyle birlikte gün içerisinde cihazların kendi kendine rahatlıkla şarj olabileceği iddia ediliyor.

Tamamen sinyaller üzerinden aktarılacağı ifade edilen elektrik akımlarının zaman içerisinde özellikle toplu yaşam mekanlarında büyük bir kolaylık sağlaması bekleniyor. Uzun bir süreçte yollara bile döşenebilecek sistem sayesinde şarj ihtiyacının tamamen ortadan kalkacağı ve tüm elektronik cihazların gün içerisinde sürekli olarak şarj olacağı tahmin ediliyor.

Kablosuz Elektrik Aktarımı Ne Zaman Kullanılacak?

Her ne kadar sistem üzerinde başarılı sonuçlar elde edilebilse de gündelik hayatta kullanılabilmesi için zaman gerektiği düşünülüyor. Üzerinde çalışmaların hız kesmeden devam edecek olan sistemin tam olarak ne zaman kullanıma sunulabileceği ise henüz bilinmiyor.

Sistemin planlandığı gibi kullanıma sunulması durumunda teknoloji dünyasında oldukça büyük değişimlerin ortaya çıkacağı ön görülüyor. Özellikle elektrikli otomobil kullanım oranlarında son derece hızlı bir artışın yaşanacağı meydana gelmesi tahmin edilen ilk gelişmeler arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra günlük yaşam içerisinde kısa sürede şarjı biten akıllı telefonlar da tarihe karışmış olacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler