Tesla Otopilot İçin Karar Verildi

Araç teknolojilerinin gelişmesiyle beraber artık sıradanlaşmış olan yakıt ve sürüş teknolojileri de değişmeye başladı. Yakıt teknolojilerinde artık fosil yakıtların yerini yavaş yavaş elektrik alırken, sürüş teknolojilerinde de sürücüsüz ve asistanlı araç teknolojilerine geçilmeye başlandı. Park asistanı, şeritte kalmayı sağlayan yardımcı sürüş modları derken şimdilerde ise otopilot adı verilen ve aracın sürücüsüz hareket etmesine olanak sağlayan yeni teknolojiler kullanılmaya başlandı. Bu teknolojinin ilk temsilcisi ise Tesla oldu. Yaptığı çalışmalarla beraber bu alanda ilk akla gelen firmalardan biri olmayı da başaran Tesla özellikle Model S ile adını duyurmaya başladı. Seri üretime geçen ve trafiğe de çıkan araçlar son dönemde ise kazalar ile anılmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde de Model S’in ilk ölümlü kazasını yapması gündem olmuş ve Tesla yaptığı açıklamada otopilot özelliği için yeniden masaya oturduklarını açıklamıştı. Tesla otopilot özelliğinden vaz mı geçiyor derken dev markadan bu konuda ilk açıklama geldi.

Geri Adım Atılmayacak

Alınan kararla beraber Tesla tüm eleştirilere rağmen yeni teknolojilerinde geri adım atmayacağını açıkladı. Bu zamana kadar satışı yapılan araçlar üzerinden yapılan incelemelerde aslında kaza oranının bir hayli azaldığının belirtildiği açıklamada otopilot özelliğinden vazgeçme gibi bir durum söz konusu olmadığı açıklandı. Gelen kararın ardından Tesla’nın bu özellik üzerine yeni çalışmalar yapacağını da belirtelim. Yani Model S ile beraber otopilot özelliğinin devam edilme kararının ardından otopilot özelliğinin tüm yönlerinin geliştirileceği de belirtildi.

Sorun Olduğu Kabul Edilmişti

Bununla beraber Model S’in karıştığı ölümcül kazada firma otopilot sisteminde kaynaklı bir arıza olmasa bile sistemden kaynaklı bir kaza olduğunu kabul etmişti. Kazanın kabul edilmesinin ardından Tesla’nın kalıcı bir adım atması bekleniyordu. Fakat açıklanan karar tam tersi yönde bir gelişim olduğunu ortaya koymuş oldu. Aracın ise kaza verilerinin sıradan araçlarla kıyaslanarak raporlandığını ve açıklamanın da bunun üzerine yapıldığını da belirtelim. Tüm eleştirilere rağmen Tesla’nın kararlı olması ne gibi bir teknoloji ortaya çıkaracak bilinmez ama Tesla otopilot özelliğini her fırsatta kontrollü kullanılması gerektiğini de sürücülere hatırlatıyor. Bu açıklamada da vurgu yapılan konulardan biri uyarı oldu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler