Tesla Model S Ölümlü İlk Kazasını Yaptı

Elektrikli araç teknolojileri artık birçok otomotiv devi tarafından kullanılmaya başlandı. Sadece lüks modellerin değil orta sınıf araçlarında kavuşmaya başladığı elektrikli yakıt teknolojisinden sonra ise şimdilerde ise insansız araçlar gündeme gelmeye başladı. Daha doğrusu tıpkı uçaklarda olduğu gibi otomatik pilot teknolojisinin yer aldığı araçları görmeye başladık. Önce Google’ın bu alandaki araçları daha sonra Volvo derken son olarak ise Tesla’nın otomatik pilotlu arabaları görmeye başlamıştık. Hatta Tesla bu modelleri satışa sunmuş ve iki farklı model üretimine de başlamıştı. Bu zamana kadar ufak tefek kazaların dışında pek fazla kaza yapmayan ve otomatik pilotu başarıyla çalışan Tesla Model S’de bu arabalardan biri. Şimdiye kadar pek kaza haberlerine yansımayan modelden son gelen haber ise şok etti.

İlk Defa Tesla Model S Ölümlü Kazaya Karıştı

2 yıldır her şey yolunda gidiyor derken ilk defa Tesla Model araç büyük bir kazaya imza attı. Daha öncede ufak kazalar yaşanmış olsa da bu kez yaşanan kazana ne yazık ki Tesla’nın sürücüsü hayatını kaybetti. Kazanın detayları ise oldukça ilginç. Gelen bilgilere göre Tesla Model S otoyolda seyir halindeyken karşısına taşıma yapan bir tır çıktı. Normalde otomatik pilotun bunun algılaması ve fren yapması gerekirken Model S tırın farlarını gökyüzü olarak algılayarak aynı hızla seyrine devam etti. Bunun sonucunda birden tırın altına giren araç hurdaya çıkarken sürücü de hayatını kaybetti.

Bu Kez Tesla Kabul Etti

Yaşanan kazadan sonra gözler bir kez daha Tesla’ya çevrildi. Öncelikle yaşanan olaydan duydukları üzüntüyü dile getiren firma ardından kazanın araçtan kaynaklandığını kabul etti. Yaşanan kazayı da yaptığı açıklama ile doğrulayan dev firma bununla beraber sürücülerini bir kez daha uyardı. Aracın otomatik pilotunun tek başına kontrol için yeterli olmadığını dile getiren firma mutlaka kullanıcıların kontrolü elinde bulundurmalarının gerekli olduğunu bir kez daha tekrarladı. Tesla’nın Model S ile yaşanan bu kazanın sonrasında modellere her hangi bir güncelleme yapıp yapmayacağı da merak konusu oldu. Zira dev firma şuan için bu konuda detay vermedi.

Popüler Haberler

İlgili Haberler