Sürücüsüz Otobüsler Yollara Çıkmaya Başladı

Gelişen teknoloji otomotiv sektörünü de doğrudan etkilemeye başladı. İlk etapta sadece elektrikli otomobil teknolojileri görmeye başlamıştık. Tesla, Ford, Toyota gibi birçok marka elektrikli otomobil teknolojisi alanında yeni ürünler ortaya koyarak yepyeni teknolojileri dünyaya sürerken şimdilerde ise sürücüsüz otomobil teknolojileri üzerine çalışmalar yapılmaya başlandı. Başta Google tarafından yapılan çalışmalar dünyanın gündemine otururken şimdilerde ise Tesla markasının sürücüsüz arabaları gündeme gelmeye başladı. Birçok markanın sürücüsüz otomobil üzerine yaptığı çalışmalarda bu alanda bir hayli yol alınmasını sağladı. Yapılan tüm çalışmalardan sonra şimdide sürücüsüz otomobillerden farklı olarak sürücüsüz otobüsler üretilmeye başlandı. İlk olarak Amerika’da üretimine geçilen otobüsler yakın zamanda da tüm dünyaya yayılmaya başlayacak.

Local Motors Tarafından İlk Adım Atıldı

Hem elektrik ile çalışıyor olması hem de sürücüsüz olmasıyla beraber ulaşım masraflarını bir hayli azaltacağı düşünülen yeni otobüslerin üretimine ise başlandı. Hatta Local Motors tarafından üretilen otobüslerin ilk prototiplerinin denemelere alındığını da belirtelim. Olli adı verilen yeni otobüslerin yapılan ilk denemeleri de bir hayli başarılı sonuçlar vermeye başladı. Yapılan ilk denemesinde istenilen başarıyı ortaya koyan Olli otobüslerinin özellikleri de bir hayli şaşırtıcı. Zira eğer hayata geçirilse bu alanda en çok kullanılan araçlardan biri olmayı başaracak gibi.

12 Yolcu Kapasitesi, Sesli Komut

12 yolcu taşıma kapasitesinin yanı sıra en az 30 sensör ile donatılmış olan Olli otobüsler tüm bu özelliklerinin yanı sıra yolculara dil desteği verecek. Şuan için sadece Amerika’da üretiliyor olsa da sesli komut alması ve dil algılayabilme özelliğine sahip olmasıyla beraber Olli otobüslerin tüm dünyada kullanılması bekleniyor. Tabi bunun için öncelikle otobüslerin seri üretimine geçilmesi gerekiyor. Local Motors tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa zaten hedef sadece Amerika genelinde değil tüm dünya genelinde Olli otobüslerin kullanılması. Otobüslerin trafiğe çıkış tarihleriyle ilgili olarak ise her hangi bir açıklama bulunmuyor. Her ne kadar ilk testler başarılı olsa da konu sürücüsüz otomobil olunca birçok kez daha test yapılması gerekiyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler