SpaceX Bu kez Başarılı Olamadı

NASA başta olmak üzere son dönemde uzay araştırmaların duyulan ilgi bir hayli artmaya başladı. Özellikle Uzayda yaşam arama ve uzay üzerinde yaşam kolonileri kurma gibi fikirler gelişen teknolojiyle beraber gündeme gelmeye başladı. Bu bağlamda sürekli yeni denemeler ve yeni çalışmalar da görmüyor değiliz. Daha önce son olarak NASA tarafından bu konuda yeni robot çalışmalarının yapıldığı ileri sürülmüştü. Ortaya atılan iddialara göre NASA’nın uzayda yaşam alanı oluşturmak için böyle çözümlere gittiği belirtilmişti. Söz konusu iddialar ise SpaceX tarafından yapılan çalışmalarla güçlendi. Zira SpaceX firması uzaya gidip dönebilen roket çalışmalarına başlamıştı. İlk roketlerde bir hayli başarı elde eden SpaceX, Falcon 9 roketiyle ise beklentileri hüsrana uğrattı.

İlk Kez Başarısız Sonuç Elde Edildi

SpaceX tarafından uzaya son gönderilen roket kalkış yaparken bile aşırı yakıt harcadığı ve dik yörüngede kalkamadığı için ilk aşamadan iniş sorunu yaşanacağı tahmin edilmişti. İniş sırasında sorun yaşanacak mı ya da sorun yaşansa bile roket tek parça olarak inecek mi derken kötü haber geldi. Dün itibariyle inişe geçen roket okyanus üzerinde özel oluşturulmuş olan iniş alanına ulaştı. Fakat ne yazık ki bu denemede roket tek parça olarak iniş gerçekleştiremedi. İnerken son görüntüleri çekilen roketin yanarak platforma çarptığı gözlendi. İniş platformunda da büyük oranda hasar oluşurken roket ise parçalara ayrıldı.

Denemeler Devam Edecek

Son roketin çakılmasına rağmen SpaceX yapılan açıklamada roket denemelerinin devam edeceğini de duyurdu. Bir sonraki deneme ne zaman yapılacak ve Falcon 9 neden düştü bu konuda ise yakın zamanda açıklama yapılması bekleniyor. Son roketin düşüş anına ait son görüntülerinde paylaşılıp paylaşılmayacağı merak konusu. Zira bu yönde de her hangi bir mesaja yer verilmedi. Fakat ön görülere bakacak olursak bu yönde denemeler uzunca bir süre daha devam edecek. Roketlerin ne zaman insanlı gönderime başlayacağı konusunda da bu denemelere göre karar verilmesi bekleniyor. Tabi başarı oranları da bu konuda oldukça önemli olacak. Şimdilik başarı grafiğine bakılırsa son fire hariç SpaceX istediğini ortaya koyabiliyor yorumunu yapmak mümkün.

Popüler Haberler

İlgili Haberler