Space X Falcon 9 Denemeleri Başarılı Oldu

NASA’nın uzay araştırmasında ne denli ileri bir seviyeye doğru ilerlediğini biliyoruz. Zira Uluslararası uzay araştırma merkezi o kadar ilerledi ki artık uzaya insansız robotların gönderilmesi için çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu noktada NASA’nın aslında araştırdığı en önemli konulardan bir tanesi de uzayda yaşamın olup olmayacağı. Yani uzayda yaşam aramakla beraber artık uzayda her hangi bir koloni kurularak bir yaşam ortamı oluşturulabilir mi bu tartışılmaya başlandı. Hatta konunun artık tartışmalardan yavaş yavaş uzaklaştığı bunun yerine adımlar atılmaya başlandığını da söyleyebiliriz. Bu bağlamda konu hakkında en büyük araştırmalardan birisi de Space X Falcon roketleri olmuştu. Uzaya gidip geri dönebilmek üzere tasarlanmış olan roketlerin bu konuda en büyük yardımcılar olacağı belirtilmişti. Roketlerin denemeleri ise başlamıştı.

İkinci Kez Başarılı İniş

Bu noktada Space X tarafından geliştirilen roketlerin ilk denemeleri de yapılmış ve denemelerde çoğunlukla roketlerin okyanus üzerine inmeleri sağlanmıştı. Daha önce 6 deneme yapılmış ve bu denemeler okyanus tabanında başarılı olmuştu. Okyanusa kurulan alanlara indirme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmişti. Son olarak bir düşme vakasının da yaşandığı denemelerde artık kara denemelerine geçildiği de açıklanmıştı. Yapılan açıklamadan sonra ilk roket gönderilmiş ve roketin başarı ile yeryüzüne indirilmesi de sağlanmıştı. İlk kara denemesinin başarılı olmasının ardından Space X Falcon 9 roketleri için bir kez daha karaya iniş denemesi yapıldı.

Denemeler Devam Edecek 

Bu noktada ikinci denemelerde de fırlatma aşamasında her hangi bir sorun yaşanmadığı bildirilmişti. Gelen bilgilerle beraber fırlatma konusunda sorun yaşanmamasının yanı sıra roketin hedefine de ulaştığının bilgisi verilmişti. Bu bilgilerin ardından ise merakla beklenen konu roketin sorunsuz bir şekilde yeryüzüne indirilip indirilmeyeceği olmuştu. Space X Falcon 9 tarafından yapılan indirme çalışmasından sonra ise sonunda roketin bir kez daha başarılı olarak kara hedefine indirildiği açıklandı. Yapılan açıklamayla beraber olarak yetkililer denemelerin yeterli olmadığını ve denemeleri uzun süre daha devam edeceğinin de bilgisini verdi.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler