Solar Impulse 90 Saatte Atlas Okyanusu’nu Geçecek

Son yılların en çok ilgi gören ulaşım yollarında ilk sırada yer alan hava yollarının oldukça büyük bir hızda gelişme göstermesi üzerine hava yollarında kullanılan hava araçlarında tercih edilebilecek yeni alternatif enerji kaynaklarında araştırmalar yapılmaya başlandı. Bilindiği üzere uzun yıllardan beri özellikle Airbus tarafından elektrikli uçak üretimi için çalışmalar yapılıyor. Henüz büyük yolcu uçaklarında tamamen elektrikli güç ünitelerinin kullanılması için erken olduğu ifade edilse de bu alanda büyük gelişmelerde ortaya çıkmaya devam ediyor.

Solar Impulse Projesi Hız Kesmeden Devam Ediyor

Elektrik gücünün yanı sıra güneş enerjisi de son yılların dikkat çeken alternatif enerji kaynakları arasında yer alıyor. Solar Impulse adı verilen proje kapsamında da tamamen güneş enerjisi kullanılmakta ve dünya etrafında tur atılması planlanmaktadır.

Dünya Turunun En Zorlu Aşaması Atlas Okyanusu

Solar Impulse uçağının pilotluk görevini üstlenen Bertran Piccard tarafından yapılan son değerlendirmelerde dünya turunun en zorlu aşamalarından olan New York – İspanya uçuşuna gelindiği ve bu aşamada Atlas Okyanusu’nun geçilmesi gerektiği ifade ediliyor. 90 saatte tamamlanması planlanan uçuşun bu yıl yapılan uçuşlar arasında en uzunu olduğuna dikkat çekiliyor. Sadece kısa aralıklarla uyuyabilecek olan pilotu oldukça zor bir 90 saat bekliyor.

B747 Kanat Açıklığına Sahip

Solar Impulse uçağı dünyanın en büyük uçakları arasında yer alan B747 uçağıyla aynı kanat açıklığına sahip ve güneş enerjisinden maksimum seviyede yararlanılabilmesi için 17 bin adet fotovolatik hüvre yer alıyor.

Uçuşlar 9 Mart 2015’ten Beri Devam Ediyor

Tamamen güneş enerjisiyle uçan ve Solar Impulse adı verilen uçağın dünya etrafındaki uçuşları 9 Mart 2015 tarihinden beri devam ediyor. İlk olarak Abu Dhabi’den havalanan Solar Impulse Asya ve ardında Pasifik Okyanusu’nu geçerek ABD’ye ulaştı. Birçok zorlu aşamadan geçen Solar Impulse uçağının şuana kadar çözülemeyecek derecede bir problemle karşılaşmaması projenin oldukça başarılı bir şekilde devam ettiğini ortaya koyuyor. Dünya etrafındaki planlanan turun tamamen başarılı bir şekilde gerçekleşmesi durumunda havacılıkta güneş enerjisinin kullanılmaya başlama sürecini oldukça kısaltması bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler