Solar Impulse 2 Atlantik’i Başarıyla Geçti

Güneş enerjisinin havacılıkta etkin bir şekilde kullanılması için yapılan çalışmalar kapsamında ortaya çıkan Solar Impulse 2 projesinde en zorlu etaplardan birinin daha başarılı bir şekilde tamamlandığı açıklandı.

Bilindiği üzere yakın gelecekte enerji kaynakları açısından oldukça büyük problemlerin yaşanabileceği belirtiliyor. Bilim insanları tarafından ortaya koyulan raporlardan da bu durum çok açık ve net bir şekilde görülebiliyor. Günümüzde alternatif elektrik kaynaklarının başında ise şu an için elektrik enerjisi ve güneş enerjisi yer alıyor.

Bilindiği üzere günlük hayatımızın birçok noktasında elektrik enerjisi kullanılmakta ve her geçen gün elektrikli araçlardan da görüleceği üzere kullanım alanları genişlemeye devam ediyor. Havacılıkta da aktif bir şekilde kullanılmaya başlayan elektrik enerjisinin yanı sıra güneş enerjisinin de kullanılıp kullanılamayacağı araştırılıyor.

Bu kapsamda üretilen Solar Impulse 2 uçağıyla birlikte dünya etrafında tur atılıyor. Projenin başarılı bir şekilde sonuçlandırılması durumunda dünya turu esnasında ortaya çıkan sonuçlar elde edilen neticelerle birlikte güneş enerjisinin havacılığa giriş sürecinin daha da hızlanacağı düşünülüyor.

15. Etap Tamamlandı

Yaklaşık 3 gün süren 15. etap Atlantik geçişiyle tamamlandı. Projenin en zorlu aşamaları arasında yer alan Atlantik geçişi esnasında her hangi bir teknik problemle karşılaşılmadı. Bu etapta New York’tan havalanan Solar Impulse 2 uçağı Atlantik Okyanusu’nu geçtikten sonra İspanya’nın Sevilla kentine başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Pilot Bertrand Piccard tarafından gerçekleştirilen etabın toplamda 71 saat 8 dakika sürdüğü ve 6 bin 765 kilometrenin tamamlandığı belirtiliyor.

30 Bin Kilometre Geride Bırakıldı

2015 Mart ayında başlayan dünya turunda Solar Impulse 2 uçağını 2 farklı pilot dönüşümlü olarak kullanıyor. 15 etabın geride bırakıldığı Solar Impulse 2 dünya turu projesi kapsamında bu zamana kadar toplamda 30 bin kilometrenin geride bırakıldığı ve uçağın yaklaşık olarak 400 saat civarında uçuş saatine ulaştığı belirtiliyor.

Solar Impulse 2 uçağı dünya çevresindeki turunu başarılı bir şekilde sorun yaşamadan tamamlayabilirse dünya üzerinde güneş enerjisiyle çalışan ve dünya turu atan ilk uçak olarak kayıtlara geçeceği ifade ediliyor.

Tüm bunların yanı sıra projenin ardından güneş enerjisinin havacılıkta daha etkin bir şekilde kullanılabilmesi için ne gibi çalışmaların yapılacağı merak ediliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler