Sharp Depreme Dayanıklı Buzdolabı Üretti

Dünyanın en tehlikeli ve en aktif fay hatları üzerinde yer alan Japonya’da oldukça ilginç bir ürün satışa sunuldu. Japon devi Sharp tarafından üretilen ürünün olası büyük depremlerde hayat kurtaracağı ifade ediliyor.

Depreme dayanıklı bir buzdolabı üretimini gerçekleştiren Sharp ürünü ilk etapta kendi ülkesi Japonya’da satışa sundu. Depremlere karşı aldığı dikkat çekici önlemlerle bilinen Japonya’da depreme dayanıklı buzdolabı da bu önlemler arasında yer alacak.

Bilindiği üzere Japonya’da meydana gelen depremlerde genel olarak evler yıkılmamakta ve evlerin içinde yer alan eşyaların yıkılmasından dolayı çeşitli riskler oluşmaktadır. Sharp tarafından üretilen bu buzdolabı da deprem sonrasında değil deprem esnasında hayat kurtarıyor.

Üzerinde birçok farklı sensör barındıran buzdolabı deprem meydana gelmeye başladığı anda depremi algılıyor ve tüm kapaklarını sarsıntıda açılmaması için kitliyor. Böylelikle sarsıntı esnasında kapakların açılıp içindekilerin dökülmesi ve özellikle camların düşüp kırılması önleniyor. Tahmin edileceği üzere büyük depremlerde yere düşen eşyalar insanlar için büyük bir risk meydana getiriyor.

Depreme dayanıklı olarak üretilen buzdolabı sadece kapaklarını kitlemekle kalmayıp olası elektrik kesintileri gibi durumlarda da bünyesinde bulundurduğu güneş panelleri sayesinde tüm bölümlerine 3 gün boyunca güç sağlayabiliyor. Buzluk kısmı ise 10 gün boyunca idare edilebiliyor.

Depreme Dayanıklı Buzdolabı Cep Yakıyor

Depremleriyle ve teknolojileriyle dünya genelinde ön plana çıkan Japonya’da faaliyet gösteren Sharp firmasının Japonya haricinde diğer ülkelerde satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz bilinmiyor. Özel bir amaca hizmet eden bu buzdolabının diğer ülkelerde satışa sunulması gibi bir düşüncenin bulunmadığı tahmin ediliyor.

Depremde her hangi bir risk unsuru oluşturmayan ve elektrik kesintisi gibi durumlarda yiyeceklerin bozulmasının önüne geçen buzdolabının satış fiyatının ise bir hayli yüksek olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Sharp tarafından şu an için Japonya’da piyasaya sürülen buzdolabının satış fiyatı 4 bin 600 dolardır. Ürünün Japonya genelinde ilgi görmesiyle birlikte fiyatlarda düşüşlerin yaşanabileceği ve bunun yanı sıra aynı amaca hizmet eden farklı modellerin üretileceği düşünülüyor.

Tüm bunların yanı sıra ürettiği ürünlerle Japonya teknolojide geldiği noktayı bir kez daha çok açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler