Pentagon Yeni Güvenlik Önlemleri Almaya Başladı

Siber saldırı kavramı son dönemde üzerine en çok konuşulan kavramlardan biri olarak dikkat çekiyor. Artık hemen hemen tüm ülkelerin dijital dünyaya açılmaları ve savunma sanayisinden üretim sanayisine kadar hemen her alanın teknolojiye bağlanması siber saldırı kavramının bu kadar gündeme gelmesinin en büyük nedenlerinden biri. Zira artık tankla, tüfekle binlerce kişilik ordu ile bir ülkeye verilebilecek zarar sadece önemli kurumlara yapılacak olan bir siber saldırı ile gerçekleştirilebiliyor. Özellikle savunma sanayisine yapılan saldırılarla ülkelerin güvenlik önlemlerini bile devre dışı bırakmak mümkün. Son dönemde ülkeler arasında böyle bir çekişme olması ve artık ülkelerin özel olarak siber saldırı grupları oluşturması bu alanda savunma sistemlerine düşen öneminde artmasına neden oldu. Siber saldırı tehditti altında olan merkezlerden birisi Pentagon da bu konuda en büyük çalışmayı yapan merkezlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Yeni Güvenlik Modeli

Amerika’nın en önemli merkezlerinden biri olan Pentagon, siber saldırı konusunda da elini güçlendirmek istiyor. Bu nedenle aslında kullanılan sistemlerde açık bulunmaması için doğrudan ünlü hackerlardan destek alındığı da biliniyor. Beyaz hackerlar adı verilen sistem açıklarını kurumun iyiliği için bulan hacker gruplarıyla çalışan Pentagon, Facebook tarafından kullanılan açık bulma sistemini de geçtiğimiz günlerde başlatmıştı. Bu bağlamda sistemlerde bir güvenlik açığı bulan kişilere para ödemesi yapıldı. Bu işlem için 70 bin dolar civarında bir ödeme yapan Pentagon şimdilerde de yeni sisteme geçmeye hazırlanıyor. Yeni güvenlik önlemleriyle beraber siber saldırı kavramı son bulacak.

Sistemde Hacker Grupları Yer Alacak

Pentagon tarafından oluşturulan yeni sistem birkaç aşamalı güvenlik kapılarından oluşacak. Sistemde her hangi bir açık olunduğu zaman doğrudan sistemde görev yapan hacker grupları açığı tespit edip düzeltecek. Bunun yanında sürekli olarak hacker gruplarıyla Pentagon’a saldırı düzenlenecek. Yapılan saldırılar sonrasında eğer sistemde bir açık bulunursa açığı gidermek içinde yine siber uzmanlardan yararlanılacak. Bununla beraber DoD’s güvenlik sistemlerinin de etkin bir şekilde rol üstlenmesinin beklendiği güvenlik paketinde nasıl bir çalışma yapılacağı ise şimdilik merak konusu. Zira şuan için paylaşılan detaylar bu kadar ile sınırlı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler