OLED Ekran Teknolojisi Giderek Yaygınlaşıyor

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza giriş yapması hemen her alanda yeni teknolojik gelişmeler yaşanmasına neden olmaya başladı. İşlemciler, işletim sistemleri derken şimdilerde ise bu konuda özellikle ekran teknolojileri değişmeye başladı. 4K devrinin başlamış olması bunun yanında su geçirmeyen dayanıklı ürünlerin tercih edilmesi ekran teknolojilerini de tamamen değiştirdi. Son dönemde akıllı cihazlarda özellikle telefonlar için kullanılan ekran teknolojileri ise OLED ekranlar olmaya başladı. Genel olarak bükülebilir form değiştiren ekran olarak sınıflandırılan OLED ekranlar artık akıllı telefonlar için vazgeçilmezlerden olmaya hazırlanıyor. Akıllı telefonların katlanması bükülmesi ve benzeri işlemleri yerine getirebilmesi için mutlaka gerekli olan OLED teknolojisine duyulan ilginin artması ise bu alanda yeni bir arayışın oluşmasına neden oldu. Zira birçok teknoloji devi OLED ekranları nerede bulabilecekleri konusunda fikir yürütmeye başladı.

Samsung Bu Alanda Lider Olmaya Aday

Oluşan yeni arayış ortamı tüm ilginin birkaç markanın üzerinde yoğunlaşmasına da neden oldu. Zira bu alanda da aranan firmalardan birisi olan Samsung yine kendisini göstermeyi başardı. OLED teknolojisinde yeni yeni ekran geliştirmeye başlayan Samsung birçok ünlü markanın da hedefine oturdu. Şimdilerde özellikle Çin tabanlı olan akıllı telefon devlerinin bu noktada Samsung ile anlaşmaya varmaya başladığını da söyleyebiliriz. Bunun dışında akıllı televizyon alanında da artık Samsung ile beraber OLED devrinin başlayacağı iddia ediliyor.

LG İse Samsung’un Hemen Arkasında Yer Alıyor

Samsung OLED ekranların akıllı televizyonlarda bile kullanılacağı bunun için yapılan anlaşmalara sürekli yenilerinin eklendiği iddia edilse de bununla beraber bu alanda diğer bir dev marka LG’nin de yer aldığı belirtiliyor. Daha öncede bükülebilir ilk akıllı telefonlardan birisini piyasaya sürmüş olan LG’nin şimdilerde de Samsung’un hemen arkasında yer alan OLED ekran sağlayıcılarından biri olduğu belirtiliyor. Tüm bunlarla beraber son dönemde OLED ekran teknolojisi için dev firmaların Samsung ve LG ile anlaşmaya varacakları düşünülüyor. Bunun dışında başka hangi markalar hangi teknolojilere sahip OLED ekranlar üretir bilinmez ama şuna için sektöre bu iki markanın damga vuracağı kesin.

 

 

 

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler