Okyanus Altı İnternet Kabloları Kimin?

Dünyada okyanus altına döşenen internet kablolarının, yaklaşık yüzde 66 gibi büyük bir kısmının sadece 4 büyük şirkete ait olduğu bildirildi.

Wall Street Journal tarafından yapılan bir araştırmada, okyanusların altına döşenen fiber optik kabloların hangi şirketlere ait olduğuna dair bilgiler yayınlandı.

Yapılan araştırmaya göre, kıtalararası internet bağlantısını sağlamak için deniz ve okyanuslara döşenen fiber optik kabloların yüzde 66’sı, herkes tarafından isimleri bilinen büyük teknoloji şirketlerine ait. Bu şirketler; Google, Microsoft, Amazon ve Facebook (Meta).

Bu 4 büyük teknoloji şirketi, 2012 yılında okyanus altı fiber optik kabloların sadece yüzde 10’una sahiptiler. Ancak aradan geçen sürede, yaklaşık 90 milyar dolardan fazla harcama gerçekleştirilerek okyanus altı haberleşme kablolarının büyük çoğunluğuna sahip oldular.

Bunun yanında NEC, ASN ve Subcommittee gibi şirketlerin de kabloları bulunuyor. Yeni yatırımlarla beraber kablo verimleri yüzde 41 oranında artarken, veri iletim maliyetleri de düştü.

Sektördeki uzmanlara göre, büyük teknoloji şirketlerinin 2024’te tüm kıtaları birbirine bağlayan yatırımlara ulaşması bekleniyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler