Nissan Juke ve Qashqai Elektrikleniyor Mu?

Son yıllarda dünya genelinde birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de otomobil dünyasında SUV modellere olan ilgi büyük bir hızda artış gösteriyor. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde ilerleyen yıllarda SUV modellerin daha çok ön plana çıkacağı da görülüyor.

Hatırlanacağı üzere kısa bir zaman öncesine kadar SUV modellerde oldukça yüksek hacimli motorların kullanılmasından dolayı pek tercih edilmiyordu. Zaman içerisinde SUV modellerinde daha küçük motor hacimlerinin kullanılmasıyla birlikte gösterilen ilgide de büyük bir hızla artış yaşandı. Bu noktada düşen motor hacimleriyle birlikte yakıt tüketiminin ve motorlu taşıtlar vergisinin de düşmesi son derece büyük bir önem taşıyor.

Şimdi de ise birçok segmentte araçların hibrit veya tamamen elektrikli sisteme geçiş yaptığı görülüyor. Ülkemizde en çok ilgi gören SUV modellerinden Juke ve Qashqai modellerinin üreticisi Nissan’dan da elektrikli sisteme geçiş yapılacağına dair haberler gelmeye başladı.

Ortaya çıkan son haberlerde Nissan Juke ve Qashqai modellerinin kısa bir zaman içerisinde tamamen elektrikli versiyonlarının üretileceği belirtiliyor. Nissan Elektrikli Araçlar Genel Müdürü tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamalarda da ilerleyen süreçlerde Nissan modellerinin büyük bir kısmının elektrikli versiyonu geçirilmesiyle ilgili hedeflerin yer aldığı ifade ediliyor.

2018 yılından önce çıkması beklenmeyen elektrikli Nissan Qashqai ve Juke modellerinin 320 kilometre menzile sahip olacağı da çeşitli kaynaklar tarafından ortaya çıkarılan detaylar arasında yer alıyor. En az 2 veya 3 yıl geliştirilme aşamasının sürmesi beklenirken Nissan’ın sadece SUV değil diğer segmentte yer alan araçlarında da değişiklikler yapabileceği ifade ediliyor.

Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen elektrikli araçlarla ilgili olarak son günlerde birçok otomobil üreticisi tarafından büyük bir hızla yatırımların yapılmaya başlandığı ve sürekli olarak yeni modellerin çıkarılmasıyla ilgili olarak haberlerin ortaya çıktığı dikkatlerden kaçmıyor. Tüm bu gelişmelerle birlikte otomobil dünyasının uzmanları tarafından elektrikli otomobillerin tahmin edilenden çok daha kısa bir süre içerisinde yaygınlaşmaya başlayacağı ifade ediliyor. Bilindiği üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde hızla artış gösteren elektrikli otomobil kullanma oranları da bu durumu net bir şekilde ortaya koyuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler