Nesnelerin İnterneti Nedir ve Ne İşe Yarar?

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte teknolojinin kullanım alanları da büyük bir hızla artış göstermektedir. Özellikle son zamanlarda akıllı ev sistemleri çalışmaları kapsamında günlük hayatı kolaylaştıracak birçok yeniliğin ortaya çıktığı görülüyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Nesnelerin İnterneti teriminin de sıklıkla kullanılmaya başlandığı dikkatlerden kaçmıyor. Nesnelerin İnterneti projesi kapsamında insan hayatının kolaylaştırılması amaçlanırken doğru cihazların seçimiyle birlikte bir ev içerisindeki tüm işlerin otomatik olarak yapılabileceği iddia ediliyor. Bu sebepten dolayı da Nesnelerin İnterneti tüm cihazların birbirleriyle bağlantıya geçerek akıllandırılmasını amaçlıyor. Günümüzde yavaş yavaş Nesnelerin İnterneti amaçlarını gerçekleşmeye başladığını görebiliriz.

Hayat Otomatik Bir Hal Alacak

Bir kişi evinde uyumak için ışıkları kapattığında kişinin kolundaki fitness takip cihazı da ışıkların kapandığını hissederek kişinin uykusunu takip etmeye başlayacak. Özel yazılımlarla yeterli uykunun alındığından emin olunduktan sonra kişi otomatik olarak uyandırılacak. Daha sonra kişinin uyandığının bilgisini alan kahve makinesi ise kahvenin hazırlanması için gerekli işlemleri başlatacak. Kişinin evden çıkmasıyla birlikte ise evin güvenliğini oyun konsolunun kamerası alacak. Evde beklenmeyen bir durum meydana geldiğinde kamera tarafında tespit edilecek ve anlık olarak ev sahibine uyarı gönderilecek.

Tüm bunlar olurken buzdolabı ise içerisindeki malzemeleri takip ederek kritik seviyeye yaklaşan bir malzemenin alışveriş listesine otomatik olarak eklenmesine izin verecek. Örneklerden de görüldüğü üzere Nesnelerin İnterneti projesi kapsamında tüm cihazlar birbirleriyle otomatik olarak çalıştırılacak ve insanların günlük yaşam içerisindeki yükleri büyük oranda azalacak. Henüz yavaş bir ilerleme içerisinde olan bu teknolojilerin zaman içerisinde ivme kazanacağı ve dünyanın birçok noktasında insanlar tarafından kullanılmaya başlayacağı düşünülüyor.

İş hayatındaki sorumluluk ve yükler ile birlikte ev hayatının zorlukları da artış gösterdikçe insanlar yorulmakta ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak birçok problem ortaya çıkmaktadır.

Popüler Haberler

İlgili Haberler