Nefes Ölçümü ile Virüsleri Tespit Edebilen Cihaz

Nefes ile alkol ölçümü yapabilen cihazlar uzun bir süredir kullanılıyor. Bu cihazlar sayesinde kişilerin nefesi ölçülerek vücudunda bulunan alkol miktarı ölçülüyor. Böylece kişilerin alkol alımıyla birlikte tehlikeli bir durumda bulunup bulunmadığı tespit ediliyor. Nefes ölçüm teknolojisi ile geliştirilen yeni bir cihaz ise vücudunuzda bulunan virüsleri tespit ediyor. Bu sayede hastalıkların teşhisi daha erken ve kolay bir hale geliyor.

Günümüzde nefes sayesinde bir çok hastalık tespit edilebiliyor. Grip virüsü de nefes aracılığıyla keşfedilebilen problemlerin başında yerini geliyor. Profesör  Perena Gouma ve ekibinin geliştirdiği nefes ölçüm cihazı, nefesinizdeki virüsleri kolayca algılıyor ve grip teşhisini yalnızca saniyeler içinde yapabiliyor. Ayrıca cihazın üretiminde kullanılan sensör ve parçaların maliyetinin oldukça düşük olduğunu ve böylece yaygın bir kullanım çevresine ulaşabileceğini belirtelim. Düşük maliyetli bu cihaz ile özellikle de gelişmekte olan ülkelerde önemli bir yere sahip olacak gibi görünüyor.

Nefes Ölçüm Teknolojisi Daha Fazla Geliştirilebilir

Cihaz sadece grip virüsünü algılamakla kalmıyor. Ebola gibi hayati tehlikelere yol açan virüslerin teşhisi de bu cihaz ile gerçekleştirilebiliyor. Virüslerin teşhisini belirli sensörlerin yapıyor ve uygun sensörler geliştirilmesi halinde tespit edilebilecek hastalık sayısının da artması düşünülüyor. Test aşamasında olan cihazın kullanımına ne zaman başlanacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler