NASA Yeni Uydu Keşfini Açıkladı

Şu sıralar uzayda yaşam kavramı konusuna araştırmalar başlatıldı. Hem uzayda yaşam var mı? Canlı izine rastlanabilecek mi? Gibi soruların cevapları aranırken bir yandan da insanlar uzayda yaşamını sürdürebilir mi? Araştırmaları yapılıyor. Hatta bu dönemlerde uzayda yaşam aramaktan çok uzayda yeni koloni oluşturarak yaşam ortamı kurmak üzerine çalışmalar yapıldığını da söylemek gerekiyor. Tabi ki tüm bu çalışmaların dünyanın en büyük uzay araştırma istasyonu NASA tarafından yürütüldüğünü de biliyoruz. Her geçen gün çalışmalarını biraz daha yoğunlaştıran NASA, artık gelişen teknolojiyle beraber yavaş yavaş uzayın derinliklerine ulaşmaya başladı. Hatta yeni görüntüleme araçları sayesinde artık yepyeni keşiflerin yapıldığını da söylemek gerekiyor. Bu bağlamda NASA dün itibariyle yine bir keşfe imza attı.

Dünyanın Yeni Uydusu Bulundu

Bu bağlamda yapılan çalışmalarla beraber Dünya’nın yeni uydusu bulundu. Ana uydu Ay’ın yanında bulunan yeni uydu ise Ay’a göre çok daha küçük olmasına karşın yörünge olarak benzer bir yörüngeyi kullanıyor. Yarı uydu kapsamında değerlendirilen yeni gök cisminin Dünya’nın yörüngesine bu yüzyılda girdiği düşünülüyor. Fakat cisim Ay’a göre oldukça küçük olduğu için keşfinin bu kadar geç yapıldığı da belirtildi. Yeni uydunun yörünge detayları ise Dünya ile Güneş’e bağlı olarak paylaşıldı. Tıpkı Ay’ın yörüngesine sahip olan yeni uydunun yörüngede kalıp kalmayacağı ise merak konusu.

Yarı Uydu 2016 H03 Olarak Adlandırıldı

NASA tarafından 2016 H03 olarak adlandırılan yarı uydu konumlu gök cismine ait bazı detaylar ise kafa karıştırıcı cinsten. Zira NASA tarafından yapılan açıklamaya göre 40 ile 100 metre arasında bir çapa sahip olan cismin yörüngeye girmesi, ve yörüngede hareketine devam etmesine karşın cismin bir sonraki yüzyıl içinde de yörüngeden çıkabileceği düşünülüyor. Açıklanan bilgilere göre bu durumun tersi de aynen geçerli. Yani cisim tam tersi olarak Dünya yörüngesine daha fazla yaklaşması da mümkün olabilir. Tüm bu hareketlerin ise artık NASA tarafından dikkatle izleneceği belirtiliyor. Gelen bilgilere bakılırsa yakın zamanda NASA yeni keşiflerle de tüm dünyayı şaşırtabilir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler