MORPHEUS Chip: Hacklenemez sistemler geliyor..

Michigan Üniversitesi’nde yeni bir bilgisayar işlemci mimarisi geliştirildi. Geliştirilen chip, bilgisayarların saldırı ve tehditlere karşı kendini savunduğu sistemlere öncülük edebilir.

MORPHEUS olarak adlandırılan çip, kendi kodunun ve verilerinin anahtar bitlerini saniyede 20 kez şifreleyerek ve rastgele yeniden karıştırarak potansiyel saldırıları engelliyor. Bir hackerın çalışabileceğinden çok daha hızlı..

Morpheus, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Profesörü ve Sistemin Geliştiricisi Todd Austin ve meslektaşları tarafından geliştirildi. Ünlü ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından desteklenendi.

Todd Austin’ göre, güvenlik hatalarını birer birer ortadan kaldırmaya çalışmak, oyunu kaybetmek anlamına geliyor. Çünkü insanlar sürekli olarak kod yazıyorlar. Her yazılan yeni kod, yeni hatalar ve güvenlik açıkları da doğuracaktır. Morpheus çipi ile bir hackerın hata veya güvenlik açığı bulsa bile, onu kullanmak için gereken bilgi 50 milisaniye sonra kaybolur. 

Austin, “Gözünüzü her kırptığınızda kendini yeniden düzenleyen bir Rubik Küpü çözmeye çalıştığınızı hayal edin,” dedi. “MORPHEUS ile bilgisayar korsanlarının karşı karşıya olduğu şey bu. Bilgisayarı çözülemez bir bulmaca haline getiriyor. “

KAYNAK

Popüler Haberler

İlgili Haberler