Microsoft Florence Projesiyle Herkesi Şaşırttı

Her ne kadar XBOX gibi efsane olan oyun konsollarının ve son dönemde kendi adıyla yayınlanan akıllı telefonların üreticisi olsa da aslında Microsoft tam anlamıyla yazılım devi olarak isimlendiriliyor. Şirketin böyle bir unvan almasının nedeni de tabi ki Windows işletim sistemi. Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows üretimiyle işletim sistemi teknolojisinin “varsayılan” uygulaması olmayı başaran Microsoft son dönemde yazılım teknolojisini başka alanlarda da kullanmaya başladı. Sürekli yeni teknolojiler üzerine çalışan dev firma geçtiğimiz günlerde de ilginç bir proje ile gündeme geldi. Florence adı verilen projeyle Microsoft’un iddiasına göre artık bitkilerle konuşabileceğiz.

Sistem Özel Üretim Kapsül Sayesinde Çalışacak

Tamamı yazılım üzerine olmayacak olan Florence projesi oldukça ilginç ve benzeri görülmemiş bir proje olarak dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Proje tanıtımına göre sistem oldukça basit çalışacak. Bunun için bitkinin içerisinde bulunacağı bir kapsül tasarlanacak. Tasarımı özel olarak yapılmış bu kapsül bitkinin yetişmesi için hemen her teknolojiye de sahip olacak. Bitkiyi tamamen çevreleyecek olan kapsül doğrudan özel oluşturulmuş bir yazılımla bilgisayar sistemine bağlanacak. Proje yetkililerine göre bu bağlantı sayesinde kullanıcılar ile bitki arasında iletişim kurulabilecek. Kullanıcı bilgisayardan geliştirilen yazılım sayesinde çiçeğe bir mesaj gönderdiklerinde kapsül çiçek üzerindeki değişimi algılayarak karşı bir cevap gönderecek.

Denemeler Şimdiden Başladı

İlk etapta kulağa oldukça ilginç gelse de çiçek ile iletişim kurulacağının iddia edildiği proje Florence için denemeler yapılmaya başlandı. Bunun için ilk denemeler yetişkin bir bitkide yapılırken sistemin çalışıp çalışmadığını öğrenmek için bir bitkinin tohum döneminden gelişmiş dönemine kadar sistem içerisinde üretileceği belirtiliyor. Şuan için sadece deneme aşamasında olan yeni projenin Microsoft tarafından videoları da yayınlanmaya başladı. Tanıtım videoları bile ne kadar ilginç bir proje üzerinde çalıştıklarını ortaya koysa da aslında Microsoft’un pek inandırıcı gelmeyen Florence projesi üzerinde iddialı olduğunu da söylemek gerekiyor. Tüm bunlarla beraber denemelerin ne kadar süreceği ve projenin çalışıp çalışmayacağı da merak konusu oluşturmaya başladı. Zira şuan için net bir bilgi bulunmuyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler