Mercedes Yeni Elektrikli Otomobilleriyle Geliyor

Fosil yakıtın dünyaya verdiği zararlardan ve kürsek ısınma sorununda sonra artık yavaş yavaş fosil yakıt kullanan araçlarda değişimler yaşanmaya başladı. Özellikle iş sektörlerinde fosil yakıt kullanımı dünya ülkelerinin iklim konseylerinde aldıkları kararlarla beraber birkaç ülke dışında bir hayli kısıtlanmaya başladı. Bununla beraber fosil yakıtın en fazla tüketildiği sektörlerden biri olan otomotiv sektöründe de fosil yakıt kullanımını engellemek için en azından biraz daha azaltmak için yeni çözümlere gidilmeye başlandı. Bu bağlamda artık alternatif yakıtlarla çalışan arabaları görmeye başladık. Dünyaca ünlü birçok marka da artık fosil yakıt kullanmayan elektrikle çalışan araçlarını duyurmuştu. Hatta aralarında Toyota, Tesla, Ford gibi dev markaların olduğu birçok markanın da elektrikli araçları seri üretime geçirildi. Bu alanda son hamle ise Alman otomotiv devi Mercedes tarafından geldi.

Tamamı Elektrik İle Çalışacak

Mercedes’in bu alanda üreteceğini belirttiği yeni aracın detayları da belirlenmeye başlandı. Açıklanan bilgilere göre Mercedes’in elektrikli aracının en büyük farkı arabanın yakıt gücünü tamamen elektrik ünitesinden alacak olması. Yani diğer birçok araçta olduğu gibi yarı elektrik yarı yakıt teknolojisinden yararlanılmayacak. Aracın tüm sistemleri dahil motor gücü de batarya ünitesinden alınacak. Bu yönü ile sektörde fark yaratacağı düşünülen Mercedes’in tüm bu sistem için nasıl bir teknoloji kullanacağı da merak konusu. Zira yüksek performans sunan bir araca sadece elektrik gücü vermenin yeterli olmayabileceği görüşü hala hakim.

İlk Tanıtım Motor Show Dahilinde

Önümüzdeki seneye piyasaya sürülmesi beklenen yeni elektrikli otomobiller çok değil sadece birkaç ay sonra 1-16 Ekim arası düzenlenecek olan fuarda tanıtılacak. Motor gücü, pilin dayanma süresi gibi birçok detayında bu tanıtımdan sonra belli olması bekleniyor. Özellikle SUV araçlarında denenecek olan elektrik teknolojisi ile Mercedes ne kadar beğeni toplar bilinmez ama dev Alman firmanın bu alanda da kendisine kalıcı yer edinmek için bir hayli çalıştığı da kesin. Zira daha öncede Mercedes EV teknolojisini tanıtmış ve birçok aracında da bu teknolojiye başvurmuştu. Şimdilerde de MKA teknoloji üzerinde çalışan Mercedes’in ne kadar başarı yakalayacağı merak konusu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler