Mercedes Sulu Soğutma Lastik Sistemine Geçiyor

Otomotiv dünyasının öncü markaları arasında yer alan Alman lüks otomobil üreticisi Mercedes bir yeniliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Bilindiği üzere otomotiv dünyasında lider markalar tarafından araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük bir önem verilmekte ve bu kapsamda da oldukça büyük yatırımlar yapılmaktadır. Mercedes Benz markası da ortaya koyduğu yeniliklerle ön plana çıkan markalar arasında yerini alıyor.

Sulu Soğutma Sistemi İçin Patent Alındı

Alman otomobil üreticisi bir ilke imza atarak lastiklerin doğru ısıda tutulabilmesi için suyu kullanmayı amaçlıyor. Sulu soğutma sistemi sayesinde lastiklerin sürekli olarak doğru ısıda tutulabilmesi sağlanacak.

Henüz test süreci devam ederken ortaya çıkan haberlerde Mercedes Benz tarafından sulu soğutma sistemi için gerekli olan patentlerin alındığı belirtiliyor.

Tutunma Performansı Artırılacak

Otomobillerde tutunma performansı konusunda lastik sıcaklıkları direk olarak etki gösteriyor. Bu sebepten dolayı da özellikle sıcak yaz günlerinde ısınan lastikler büyük bir tehlike yaratabiliyor. Mercedes Benz markasının üzerinde çalıştığı bu teknoloji sayesinde ise lastiklerin ısınma problemlerinin tamamen ortadan kaldırılabileceği ifade ediliyor.

Sulu soğutma sisteminin mimarisine yakından bakıldığında ise oldukça basit bir mantık çerçevesinde çalıştığı dikkatlerden kaçmıyor. Sistem içerisinde harici bir depoda su tutulmakta ve lastiklerde yer alan sensörlerden gelen bilgilerde sıcaklığın limit üstüne çıkması durumunda lrastiklerin üzerine su fışkırtılıyor. Böylelikle lastikler sürekli olarak en verimli sıcak aralığında tıutulacak ve tutunma konusunda maksimum performans ortaya koyulmuş olacak.

Kış Günlerinde Sıcak Su Uygulanacak

Öte yandan kış günlerinde lastiklerde meydana gelebilecek olan buzlanmanın da sıcak su kullanılarak eritilebileceği ifade ediliyor. Suyun ısıtılmasında ise aracın soğutma sisteminden faydalanılabileceği düşünülüyor.

Yağmur ve Kar Suyu Depolanacak

Oldukça geniş kapsamlı düşünülen teknoloji bünyesinde sistemde yer alan sensörlerin yağmur ve kar suyunu algılayabileceği lastik bölgesindeki bu suların sistemde daha sonra kullanılması amacıyla depolanabileceği de dikkatlerden kaçmıyor. Henüz geliştirilme aşamasında olan sistemin ne zaman kullanılacağı veya hayata geçirilip geçirilmeyeceği ise henüz tam olarak bilinmiyor. Diğer otomobil markalarının da benzer sistemler geliştirebileceği ön görülmektedir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler