Mercedes Elektrikli Kamyon İle Geliyor

Otomobil teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle beraber artık fosil yakıtlar yerine daha alternatif enerji kaynakları kullanılmaya başlandı. İlk olarak elektrik destekli araçlar, daha sonra elektrik desteğinin yanı sıra yeni dizel teknolojileri derken şimdilerde ise tam elektrikli araç dönmemi başladı. İlk olarak Tesla, Toyota gibi markaların denemelere başladığı elektrikli araç teknolojisi son dönemde birçok araç firasının da hedefi haline geldi. Bu firmalardan birisi de Alman otomobil devi Mercedes oldu. Önce lüks araç modellerinde değişikliğe giden Mercedes şimdilerde ise elektrikli araç teknolojilerini biraz daha geliştirmeye başladı.

Elektrikli Kamyon Dönemi

Standart otomobillere göre çok daha fazla yakıt tüketimi gerçekleştiridiği bilinen ve bu nedenle de çevreye en çok zarar veren araçlardan birisi olarak gösterilen kamyonlar arasında da en ünlü markalardan biri olan Mercedes artık bu alanda da yakıt teknolojilerini değiştirme kararı aldı. Dev firma yaptığı çalışma neticesinde artık kamyonları için de tamamen elektrikli modelleri piyasaya süreceğini açıkladı.

Yeni Güvenlik Önlemleri

Mercedes’in en büyük çalışmalarından biri olarak gösterilen elektrikli kamyon çalışması sadece kamyonların yakıt tipinin değişmesine de neden olmayacak. Bunun yanında araçların teknolojileri de bir hayli değişecek. Mercedes bu noktada da kullanıcılara yeni çözümler sunmayı hedefliyor. Sürücü asistanı ve akıllı sürüş modları gibi sürüş eklentilerinin de yer alacağı bilinen yeni araçlarda ayrıca son teknoloji ürünleri de kullanılacağı iddia ediliyor. İlk modeller için sadece yarı elektrikli kamyonların geleceğini açıklayan Mercedes’in en büyük hedefinin ise kısa zaman aralığında bu sistemi tüm araca uygulamak olduğunu da belirtelim. Fakat bunun için firma tarafından yapılan açıklamada ilk olarak araç içi sistemin şarj sorunlarının çözülmesi gerektiği de belirtiliyor. Zira her ne kadar otomobillerde şarj işlemi çok büyük bir sorun olarak gözükmese de kamyonlar için bu sorunun en büyük problemlerden biri olarak gösterileceği de kesin. Mercedes’in bu sorunu nasıl çözeceği ise şimdilik merak konusu.

Popüler Haberler

İlgili Haberler