Mercedes 3. Seviye Otonom Sürüş Desteğini Başlatıyor

Dünya genelinde tüm otomobillerin kendi kendine gittiği günler çok yakında.. Otonom sürüş olarak isimlendirilen sistem, büyük üreticiler ve teknoloji şirketleri tarafından yapılan yatırımlar ile sürekli geliştiriliyor.

Otonom sürüş sistemleri konusunda öncü firmalardan biri olan Tesla, tam otonom sürüş desteği sunan sistemini yakın zaman önce kullanıma açtı. Şimdi Mercedes firması da 3.seviye otonom sürüş özelliği sunan “Drive Pilot”u piyasaya sürüyor.

Mercedes, Almanya’da S-Serisi ve EQS modellerinde 3. Seviye otonom sürüş sistemi Drive Pilot’u piyasaya sürecek. Bu sistem sayesinde maksimum 60km/sa hıza kadar otoyol ve trafikte otonom sürüş desteği sağlanıyor. Daha yüksek hızlara çıkılması durumunda oto pilot yerini araç sürücüsüne teslim ediyor.

Drive Pilot, uyku durumuna geçen sürücüleri de takip eden bir sistemi barındırıyor. Ayrıca tehlikeli durumlar için de sürücüyü takip edip uyarıyor. Sistem şimdilik Almanya’da aktif olacak. Diğer ülkelerde ne zaman kullanılacağı henüz bilinmiyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler