Mazda’nın Yeni G-Vectoring Teknolojisi Göz Kamaştırıyor

Son yıllarda büyük bir ivme kazanan otomobil teknolojileri şaşırtmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce ilk olarak tasarımıyla yenilenen Mazda modelleri aynı zamanda yepyeni teknolojilerle de dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de boy gösteriyor.

G-Vectoring Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Mazda tarafından geliştirilen ve G-Vectoring adı verilen teknoloji temel olarak ele alındığında aracın yol tutuşunu, stabilitesini ve konforunu önemli ölçüde artırmaktadır.

G-Vectoring Control yada GVC kısaltmasıyla Mazda motorlarında uygulanmaya başlanan teknoloji ilk olarak Fransa’da test edildi. Adından da anlaşılacağı üzere geliştirilen teknolojide motordan gelen tork sınırlandırılmakta ve G kuvvetleri arasında oldukça yumuşak bir geçiş sağlanmaktadır.

Her 5 Milisaniyede Direksiyon Hareketleri Ölçülüyor

Son derece hassas bir sistem olan G-Vectoring Control bünyesinde her 5 milisaniyede direksiyon hareketleri ölçülmekte ve elde edilen verilere göre yol farkı olmaksızın konfor ve yol tutuşu artırılmaktadır.

Virajlarda Yük Ön Tekerlere Biniyor

Sistem sayesinde araç viraja girerken tork değeri 30 Nm’ye kadar sınırlandırılmakta ve otomobilin genel olarak ağırlığı ön tekerler üzerine binmektedir. Bu durumun tam tersi olarak araç hızlanmaya başlandığı anda ise yük geriye doğru biner. Böylelikle aracın dengesi sürekli olarak sağlanmaktadır.

Popüler Haberler

İlgili Haberler