Mars Toprağında Ürün Yetiştirilebilir Mi?

Bilim insanları uzun yıllardan beri uzayda bir yaşamın mümkün olup olmadığıyla ilgili olarak araştırmalara devam ediyor. Özellikle son dönemlerde son derece popüler bir hale gelen uzay ve Mars gezegeniyle ilgili filmlerle birlikte birçok konu tekrar araştırma konusu olmaya başladı.

Son yıllarda Mars gezegenine odaklanan çalışmalarda kayda değer bir şekilde yol alındığı ve yakın bir zaman içerisinde Mars gezegeninde direk olarak çalışmaların başlayabileceği ifade ediliyor.

Marslı filminden hatırlanacağı üzere Mars gezegeninde mahsur kalan astronot kendi yetiştirdiği patatesleri yiyerek hayata tutunmuştu. Bu noktadan yola çıkan bilim insanları tarafından dünyada benzer deneyleri yapmaya başladı.

Hollandalı bilim insanları tarafından başlatılan testlerde NASA’nın geliştirdiği ve Mars toprağına benzeyen toprağın kullanıldığı belirtiliyor. İlk denemelerde Hollandalı bilim insanları bu toprağı kullanarak ürün yetiştirmeyi başardıklarını açıkladı.

Astronotların Gıda Sorunu Çözülecek

Mars’ta yer alan toprağın kullanılarak her hangi bir ürün yetiştirilip yetiştirilemeyeceğinin merak edilmesinin yanı sıra sağlığa zararlı olup olmayacağı da endişe duyulan konular arasında yer alıyor. Bu doğrultuda yapılan araştırmalardan alınan sonuçlarda ilk denemelerde 10 farklı ürünün yetiştirildiği ve elde edilen ürünlerde sağlığa zararlı her hangi bir bulguya rastlanmadığı belirtiliyor. Çalışmaların bu şekilde başarılı gitmesi ve araştırmalarda kullanılan toprakla Mars toprağının aynı etkileri göstermesi durumunda gelecekte yapılması planlanan Mars yolculuğunda astronotların gıda konusunda sıkıntı çekmeyecekleri düşünülüyor.

Wageningen Üniversitesi bünyesinde görev alan araştırma ekibi Mars toprağına benzer özellikler gösteren toprağın kullanıldığı araştırmalarda domates, çavdar, turp ve bezelye gibi ürünlerin yetiştirildiği ve ürünlerde de sağlığı tehdit edecek düzeyde ağır metallere rastlanmadığını açıkladı.

Ürünlerin Tatları Merak Ediliyor

Sağlık açısından her hangi bir tehlike oluşturmayan ve şu ana kadar yetiştirilmesi başarılan 10 farklı ürünün tatlarının konusunda ise her hangi bir açıklama yapılmadı. Ürünlerin tatlarında her hangi bir değişikliğin meydana gelip gelmediği de merak edilen detaylar arasında yer alıyor.

Gelecek 10 Yıl Büyük Önem Taşıyor

NASA ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda Mars’a yapılacak olan yolculuklar için gelecek 10 – 15 yılın son derece büyük bir önem taşıdığı belirtiliyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler