Lexus LS 600h Sürücüsüz Olarak Trafiğe Çıktı

Geçtiğimiz ay içerisinde Japonya’da düzenlenen G7 Zirvesi’nde yapılan tanıtım etkinliğinin ardından tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Lexus LS 600h modeli yeni bir sürprize daha imza atmayı başardı.

Lüks otomobil üreticisi Lexus markasının son zamanlarda ülkemizde de varlık göstermeye başladığı biliniyor. Markanın gelecek hedefleri arasında ülkemiz otomotiv pazarının da yer alması otomobil tutkunları arasında heyecan yaratmayı başarıyor. Markanın Lexus LS 600h model adıyla gün yüzüne çıkardığı araç sadece lüks detayları ve dikkat çekici tasarımıyla değil sahip olduğu teknolojilerle de büyük bir beğeni topluyor.

Lexus LS 600h modelinin bünyesinde bulunan ve Urban Teammate olarak isimlendirilen yeni teknolojisi sayesinde Lexus LS 600h modeli de otonom sürüş özelliğine sahip araçlar içerisinde yer alıyor. Şehiriçi Takım Arkadaşı olarak da çevirebileceğimiz teknoloji sayesinde Lexus LS 600h modeli trafikte sürücüsüz olarak son derece güvenli bir şekilde ilerleyebiliyor.

Navigasyondan Bağımsız Otonom Sistemi

Aracın otonom sürüş teknolojisinde otomobilin kendi bünyesinde yer alan navigasyon sisteminden tam olarak bağımsız bir şekilde çalışan GPS ve kamera verilerinin kullanıldığının altı çiziliyor. Ayrıca standart otonom sürüş sistemlerinden farklı olarak Lexus LS 600h modelinde yer alan Urban Team Mate teknolojisinde yapay zeka teknolojisine de başvurulduğu belirtiliyor.

Geleceğin otomobil teknolojileri arasında yer alan Urban Team Mate adı verilen Lexus teknolojisinde aracın çevresindeki tüm objeler ve canlılar fark edilebiliyor. Tüm bunların yanı sıra trafiğin sıkıştığı noktalarda yapay zekanın da etkisiyle birlikte araç oldukça güvenli hareketlerle yolunda ilerleyebiliyor.

Canlı ve cansız objelerin yanı sıra Lexus tarafından geliştirilen bu teknolojide trafik ışıkları da algılanabiliyor. Yakın gelecekte tüm araçların sürücüsüz olmasında büyük bir önem taşıyan otonom sürüş teknolojilerinin zaman içerisinde daha da geliştirilmesi ve güvenlik konusunda risklerin sıfıra indirilmesi bekleniyor.

Birçok marka tarafından üzerinden çalışmaların devam ettiği sürücüsüz otomobil projelerinde önemli yolların alındığı ifade edilirken tahmin edildiğinden çok daha kısa bir süre içerisinde günlük hayatta kullanıma sunulacağı düşünülüyor.

Popüler Haberler

İlgili Haberler