Kuzey Kore’ye Siber Saldırılar Başladı

Siber saldırılar artık ülkeler arasında bir savaşa dönüşmeye başladı. Ünlü hacker grupları tarafından yapılan saldırılar artık sadece kişileri ya da belli kurumlarla sınırlı kalmıyor. Zira artık yapılan saldırılar direk olarak ülkelere yapılıyor. Bu noktada geçtiğimiz aylarda ülkemize de benzer bir saldırı yapılmış ve saldırıda uzun süre gündemde kalmıştı. Ülkemizden sonra ise ilk hedef Güney Kore olmuştu. Birçok devlet kademesine yapılan saldırı sonrasında Güney Kore’nin birçok sitesi de çökertilmişti. Yapılan saldırının ise hangi grup ve hangi ülke tarafından yapıldığı ise bir türlü belirlenemedi. Saldırıyı yapan grup belirlenmezken benzer bir saldırıda bu sefer Kuzey Kore ülkesine geldi.

Güney Kore’ye Yapılan Saldırının Aynısı

Gerçekleştirilen ve hala devam eden siber saldırıların ise geçtiğimiz ay Güney Kore’de düzenlenen siber saldırılarla hemen hemen aynı olduğu ortaya çıktı. Sistem aynı olsa da bu kez yapılan saldırının çok daha kapsamlı tasarlandığı duyuruldu. 140 bin daha fazla bilgisayarın zombi bilgisayar haline getirilerek yapıldığı belirtilen saldırıda özellikle devlet kurumları hedef alındı. Tüm bunlarla beraber devam eden saldırıların hala Kuzey Kore’de ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden olduğu belirtildi. Zira söz konusu saldırılar ile hastane ve bankaların sistemlerinin çöktüğü biliniyor.

Saldırının Sebebi Nükleer Denememi

Saldırının nedeni konusunda ya da saldırıyı kimin gerçekleştirdiği hangi hacker grubunun ülkeyi hedef aldığı da henüz bilinmiyor. Fakat ortaya atılan iddialara göre saldırının nedeni Kuzey Kore’nin son dönemde sıkça yaptığı silah denemeleri. Amerika ile bu konuda birçok kez tartışma yapmamış olan Kuzey Kore yapılan tüm yaptırımlara rağmen silah denemelerinde de geri adım atmamıştı. Bu nedenle siber saldırı yapıldığı düşüncesi ise her geçen gün biraz daha yayılıyor. Henüz kimin yaptığı ve hangi ülke tarafından geldiği de bilinmeyen siber saldırı sadece sistemlere zarar vermekle de kalmıyor. Bunun yanında yapılan saldırılarla beraber birçok kurumdan bilgi çalındığı da iddia ediliyor. Kuzey Kore ise şimdilerde saldırının nereden yapıldığını belirlemeye çalıştıklarını açıkladı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler