Konuşamayan Felçli Hastanın, Beyin Dalgaları ile Söylemek İstedikleri Algılanarak Bilgisayar Ekranına Yazdırıldı

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan bir çalışmada, geçirmiş olduğu felç nedeniyle konuşamayan bir hastanın, beynine yerleştirilen elektrotlarla beyin dalgaları incelenerek hastanın söylemek istedikleri bilgisayar ekranında yazılı olarak görüntülendi.

AA haberine göre; ABD’nin California Üniversitesinde görevli olan araştırmacılar, 15 yıldan uzun bir süre önce geçirdiği rahatsızlık nedeniyle felç kalan, otuzlu yaşlarının sonundaki bir erkek hastayla çalışma gerçekleştirdi.

Araştırmacılar tarafından; baş, kol ve bacaklarını kısıtlı hareket ettirebilen ancak konuşamayan bu hastanın beyninin, konuşmayı kontrol eden bölgesinin yüzeyine elektrotlar yerleştirildi.

Çalışmada ilk olarak “su” veya “iyi” gibi çok kullanılan kelimeler söylenmesi denendi. Bu sırada elektrotlar beyin sinyallerini kaydetti. Daha sonra belirlenen 50 kelime defalarca söyletilmeye çalışılarak bu sinyaller kayıt edildi ve algoritma bu 50 kelimeyi ayırt edebilecek duruma geldi. Algoritma bu 50 kelime sayesinde 1000’den fazla kelime oluşturulabilecek bir seviyeye ulaşmış oldu.

Algoritma; hastanın “Nasılsın?” veya “Susadın mı?” sorularına verdiği “Çok iyiyim” ya da “Hayır susamadım” gibi vermeye çalıştığı cevapları, beyin sinyallerini algılayarak bu ifadeleri kelime kelime bilgisayar ekranına gönderdi. Bu cevaplar, hastanın konuşmayı denemesinden 3 veya 4 saniye sonra ekranda yer aldı.

Bu çalışma sonucunda, bilgisayar algoritması ile beyin dalgalarından faydalanılarak konuşamayan felçli kişilerin söylemek istedikleri bilgisayar ekranına yazılı olarak aktarıldı.

Araştırmanın sonuçları, “New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlandı.

Popüler Haberler

İlgili Haberler