Kanser Tedavisinde Işın Teknolojisi Kullanılacak

Teknolojinin gelişmesi hemen her alana etki etmeye başladı. Sadece ürün geliştirme, otomotiv, iletişim alanlarında değiş hemen her alanda teknolojinin etkilerini görmeye başladık. İşte bu alanlardan birisi de sağlık sektörü. Son dönemde teknolojik gelişmelerin en çok etki ettiği alanlardan biri olarak gösterilen sağlık sektöründe birçok hastalığın tedavisi teknolojik gelişmeler sayesinde çok daha kolaylaştırılmaya başlandı. Çağımızın vebası olarak adlandırılan ve en zor hastalıklardan biri olarak bilinen kanser için de bu durum aynen geçerli. Ölüm oranı bir hayli fazla olan kanser hastalığı için artık çok gelişmiş sistemler kullanılıyor. Kanser hücrelerini yiyen micro robotlar, kök hücre tedavileri, kanser hücrelerini dondurma teknolojileri derken şimdilerde ise kanser hücrelerini öldürmek için yeni ışın teknolojisi üzerine çalışılmaya başlandı. University Of Texas San Antonio bilim insanları tarafından üzerinde çalışılan yeni teknoloji gelecek için oldukça umut verici bir teknoloji olarak da dikkat çekiyor.

Amaç Işın Teknolojisiyle Kanser Hücrelerine Saldırmak

Yapılan araştırmaların detayları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İlk olarak sistemin nasıl çalıştığından bahsedelim. University Of Texas San Antonio’da yapılan çalışmayla beraber artık kanser hücrelerine yeni bir sıvı enjekte edileceği kanser hücrelerine enjekte edilen bu sıvının ise tümörü tamamen saracağı belirtiliyor. Özel bir bileşenle beraber tüm hücreyi sarması sağlanan kanser hücresi daha sonra üzerini kaplayan sıvı ile beraber tamamen kapanmış oluyor. Bu aşamadan sonra yeni geliştirilen ışık teknolojisi ise tümörlü hücreye doğrudan ışın dalgaları gönderiyor. Gönderilen ışın dalgası ise tümörlü hücrenin anında ölmesini sağlıyor.

İlk Deney Fareler Üzerinde

Söz konusu sistem ilk olarak fareler üzerinde denendi. Yapılan denemelerde ışın tedavisi uygulanan farelerin tedaviye doğrudan cevap verdiği ve tümörlü hücrelerin öldürüldüğü belirtildi. %96 oranında tümörlü hücrelerin ölmesini sağlayan ışın teknolojisi için çalışmaların da devam ettiği belirtilirken University Of Texas San Antonio bilim insanlarının yakın zamanda ışın teknolojisini insanlar üzerinde de denemeye başlayacaklarını açıkladı. Söz konusu teknolojinin kanser tedavisi için nasıl sonuçlar vereceği ise merak konusu.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler