Kablosuz Şarj Dönemi Batarya Ömrünü Uzatıyor!

Her geçen gün teknoloji markaları yeni ürünler üretmeye çalışmakta ve gündemin popüler teknolojilerine ayak uydurmakta. Teknolojilerin en temel ihtiyacı olan elektrik ve batarya sorunu, aslında çözümler arasında da yer alan bir ürün olarak görünebiliyor. Günümüzde bazı cihazlarda kablosuz şarj üniteleri ve buna yardımcı olacak donanımlar yer alıyor. Bu donanımlar sayesinde cihazlarımızı şarj edebiliyor ve bu aşamada birden fazla cihazı besleyebiliyoruz.

Özellikle akıllı saatlerin gün geçtikçe kullanılması ve bu cihazların şarj olması için kullanılan kablosuz şarj üniteleri; bir yeni önemli keşfi ortaya çıkardı. Bildiğiniz üzere etrafımızda onlarca elektronik eşya bulunuyor. Bazı eşyalar havaya radyo dalgaları yayarak burada bir enerji dalgalanması ortaya çıkartıyor. Yani bir nevi geçici kablosuz enerji görevi gösteren bu tarz bölgeler, cihazların şarj olmasında etki ediyor.

Havadan Bedava Enerji Sağlıyor

Radient Micro-Tech tarafından yapılan çalışmalar ile bu tarz bir etkileşimin mümkün olduğunu kanıtlayan grup, cihazların bataryalarında önemli bir etki bıraktığını ve daha uzun ömürlü bir batarya süresine sahip olmasını sağladığını açıkladı. Yani cihazlarımız gün içerisinde kendi kendine şarj oluyor!

Teknolojinin etrafa bıraktığı atıklardan olan bu radyo dalgaları, ister istemez bir avantaja dönüştürmek yine bizlerin elinde! Eğer tercih ettiğiniz cihazlarda kablosuz şarj özelliği bulunmasına dikkat ederseniz, hem tek bir enerji dağıtıcısı ile masanızın üstündeki bütün cihazları şarj edebiliyor olur hem de diğer teknolojik eşyaların etrafa yaydığı enerji dalgalarını toplayarak bu atık dalgaları toplayarak bir avantaja çevirmiş olabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre bu enerji dalgaları sayesinde %30 seviyesinde bir batarya ömrü yakalamak mümkün. Yani havadaki enerji dalgalarından cihazınız gün içinde % 30 seviyelerine kadar şarj olması mümkün olarak görünüyor.

Kablosuz Şarj Özelliğine Sahip Olan Cihazlar

Öncelikle bu teknoloji tam anlamıyla gelişmiş bir özellik olmadığını hatırlatalım. Başta Samsung olmak üzere bir çok firma bu konu üzerinde çalışmalar yapıyor. Samsung markasına ait Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge Plus ve Galaxy Note 5 cihazlarında hali hazır bu teknolojiler bulunuyor. Yeni bir telefon alacaksanız, bu özelliğin bulunduğuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Popüler Haberler

İlgili Haberler