Japonlar Uzay İçin İnşaat Makinesi Yapıyor

NASA tarafından yapılan uzay araştırmaları son dönemde bir hayli artış göstermeye başladı. Uzay araştırması bir yana dursun son dönemde uzayda yaşam oluşturmaya ilişkin bir çalışma yapışmaya başlandı. Özellikle Mars yüzeyinde yeni bir koloni kurma adına çalışmalarını sürdüren NASA bunun için yeni robotlarda üretmeye başladı. Uzayda yaşam alanları oluşturmak için yapılan çalışmalara her geçen gün bir yenisi de eklenmeye başladı. NASA tarafından yapılan çalışmalara bir yana dursun şimdilerde konuya ilişkin Japonya’dan da yeni haberler gelmeye başladı. Zira Japonlardan gelen haberlere göre artık uzayda yaşam için en temel adımlar atılacak.

İnşaat Araçları Üretilecek

Alınan bilgilere göre uzayda yaşam oluşturabilmek ve oluşturulan yaşamda yerleşim yerleri yapabilmek için Japonya temelli bir çalışma yapılmaya başlandı. Japonya tarafından verilen bilgilere göre bu alanda uzay içerisinde yeni yerleşim merkezleri oluşturmak için özel araçlar üretilmeye başlandı. Dünya üzerinde inşaat için kullanılan dev inşaat makinelerinin artık uzay versiyonlarının da hazırlandığı belirtiliyor. İnşaat yapabilmek ve bunun yanında onarım araçları olarak da kullanmak için yapılacak yeni inşaat araçlarının detayları ise yeni yeni belli olmaya başladı. NASA tarafından da onaylandığı bilinen çalışmanın detayları ise şaşırtıcı.

İnşaat Makineleri Uzaya Nasıl Taşınacak?

Bu noktada en çok merak edilen konu oluşturulan inşaat makinelerinin uzaya nasıl taşınacağı oldu. Boyutları oldukça büyük olduğu bilinen makinelerin nasıl uzaya ulaştırılacağı konusunda ise çalışmalar ortaya çıkmaya başladı. Japon Uzay Araştırma Merkezi (JAXA) tarafından yapılan açıklamaya göre yeni inşaat makinelerinin kontrolü yine insanlar tarafından sağlanacak. Her ne kadar bunun için özel GPS alıcılar kullanılacak olsa da makineleri mutlaka insanların yönetmesi gerekecek. Bununla beraber inşaat makinelerinin boyutu konusunda da özel bir çalışma yapılacak. JAXA tarafından yapılan açıklamaya göre dünya genelinde kullanılan inşaat makineleriyle aynı işi yapabilecek çok daha küçük boyutlara sahip cihazlar kullanılacak. Söz konusu çalışmanın nasıl sonuçlanacağı ise şimdilik merak konusu. Zira eğer hayata geçerse yapılan çalışma bu alanda bir ilk olacak.

Popüler Haberler

İlgili Haberler