İTÜ Öğrencilerinden Mars Keşif Aracı

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri geliştirdikleri proje ile Türkiye’de bir ilke imza atacak. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinden seçilerek bir araya gelen ve daha önce de örnek projeler geliştiren İTÜ Rover Takımı başarılarına bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Rover olarak adlandırılan bir uzay aracı Mars’ta kullanılmak üzere geliştiriliyor.

İTÜ Rover Takımı, geliştirdikleri uzay aracı ile uluslararası bir yarışma olan University Rover Challange (URC)’e katılmayı planlıyor. Yarışma her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletindeki Mars Desert Research Station’da (MDRS) gerçekleştiriliyor. Üniversite öğrencilerinin geliştirdikleri projeler ile katıldıkları yarışmaya bugüne kadar Türkiye’den hiçbir proje katılmamıştı. Yenilikçi fikirleriyle Türkiye’de bir ilke imza atacak olan İTÜ Rover Takımı, ülkelerini en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor.

Maddi Sorunlardan Ötürü Aksaklık

Uzaktan kontrol ve otonom sürüş teknolojilerine sahip aracın, Mars’ın yüzeyinde keşif yapabileceği ifade ediliyor. Keşif aracının en büyük başarısı ise çukurlarda, yükseltilerde, eğimli ve engebeli alanlarda devrilmemesi olarak belirtiliyor. Geliştirilen robot kol sayesinde Mars’ın yüzeyinden numuneler alınabilecek ve bu numuneler keşif aracı üzerinden analiz edilebilecek. Çöl yüzeylerine uyum sağlayacak şekilde tasarlanan robot sıcağa ve engebeli araziye karşı dayanıklı olması için özel soğutma sistemleriyle hazırlandı. 6 tekerlekli keşif aracı, alüminyum malzemeden üretildi ve özel süspansiyon sistemli ile tasarlandı. Araç Mars’ta yaşama dair izler ararken, üzerindeki kameralar sayesinde kontrol noktasına da görüntü aktarabilecek. İTÜ Rover Takımı üretim aşamasında karşılaşılan maddi sorunlardan ötürü hız kaybettiklerini ve bu konuda gönüllülerden yardım beklediklerini belirtti.

Popüler Haberler

İlgili Haberler