IBM, Dünyanın ilk 2nm Çipini Üretti

IBM, 2nm teknolojisine sahip dünyanın ilk çipini tanıttı. IBM tarafından yapılan açıklamada, tırnak büyüklüğündeki bir çipe 50 milyara transistör sığdırılıyor. 

IBM; 7nm ile karşılaştırıldığında, 2nm yonga teknolojisinin performansı %45 arttırdığını ve enerji kullanımını ise %75 azaltacağını iddia ediyor. 

IBM’e göre 2nm çipler, cep telefonu pil ömrünün dört katına çıkmasını sağlayabilir.

Basın bülteninde yapılan açıklamada, 2nm teknolojisi kullanarak, tırnak büyüklüğündeki bir çipe 50 milyara kadar transistörün sığabileceğini belirtiyor. Çip başına transistör sayısını artırmanın daha hızlı, daha güvenilir ve daha verimli daha küçük yongalara izin verdiğini ekledi. 

IBM Araştırma Direktörü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Darío Gil “Bu yeni 2 nm çipte yansıtılan IBM yeniliği, tüm yarı iletken ve BT endüstrisi için çok önemlidir.” dedi.

Bilgisayar kullanıcıları da, her alanda daha hızlı performans almaya başlayacaklar. Daha hızlı uygulama işlemek, daha hızlı internete erişmek gibi alanlarda hızlanmalar olacak. Ayrıca IBM, yeni yongaların otonom araçların daha hızlı nesne algılama ve tepki süresine katkıda bulunacağını belirtiyor .

Popüler Haberler

İlgili Haberler