Hyundai ix35 Fuel Cell Rekor Kırdı

Hatırlanacağı üzere Hyundai tarafından kısa bir süre önce hidrojen yakıt hücreleri otomotiv teknolojisi gün yüzüne çıkarılmıştı. Dünyanın ilk hidrojen yakıt hücreli otomobilleri arasında yer alan Hyundai ix35 Fuel Cell ile birlikte rekor kırıldı.

Oldukça geniş bir kapsamda gerçekleştirilen testler sürecinde Hyundai ix35 Fuel Cell modeli hem hız hem de menzil konusunda rekor kırmayı başardı.

Aracın testleri için Norveç’ten yola çıkıldığı ve sadece 5 gün içerisinde 5 ülke geçirilerek toplamda 2 bin 500 kilometre yol yapıldığı belirtiliyor. Yapılan bu testlerle ilgili Hyundai tarafından resmi veriler detaylı bir şekilde açıklandı.

Test aşamaları içerisinde yer alan Almanya geçişi sırasında hız limitinin bulunmadığı Almanya otobanlarında Hyundai ix35 Fuel Cell modeli saatte 170 kilometre hız değerine ulaşmayı başardı.

Sadece hidrojenle çalışan bu aracın içerisinde yer alan sistem sayesinde hidrojenden elektrik enerjisi üretilmekte ve bu üretilen elektrik enerjisi de araca hareket vermektedir. Ayrıca aracın bünyesinde yer alan gelişmiş teknoloji sayesinde hidrojenin oksijenle tepkimeye girerek ortaya sadece su çıkardığına ve çevreye her hangi bir şekilde zarar verilmediğine dikkat çekiliyor.

Hyundai ix35 Fuel Cell Performansı Nasıl?

170 kilometre hıza kadar çıkabilen Hyundai ix35 Fuel Cell modeli aynı zamanda 0’dan 100 kilometre hıza da 12,5 saniyede erişebiliyor. Elektrikli araçlara göre çok daha verimli ve kullanışlı olan bu aracın deposunun tamamen doldurulması ise benzinli araçlarla aynı sürede gerçekleştiriliyor.

600 Kilometreyi Tek Depoyla Gidiyor

Hyundai ix35 Fuel Cell modeli tek bir depo dolumuyla 600 kilometre yol gidebiliyor. Bu konuda da elektrikli araçların önüne geçen Hyundai ix35 Fuel Cell modeli Avrupa’nın 12 ülkesinde aktif olarak kullanılıyor. İlginin artması için ise Hyundai tarafından sürekli olarak yeni yakıt istasyonlarının kurulması amaçlanıyor. Yapılan açıklamalarda 2023 yılına kadar 400’den fazla istasyona ulaşılacağı belirtiliyor.

Açıklanan son verilerde Hyundai ix35 Fuel Cell modelinin 300’den fazla sayıda satıldığı ve yakın bir zaman içerisinde de bu sayının artırılacağına dikkat çekiliyor. Hyundai gibi diğer markaların da bu teknolojiyi kullanmaya başlayacakları tahmin edilmektedir.

Popüler Haberler

İlgili Haberler