Hollanda’da Test Edilen Mercedes’in Sürücüsüz Otonom Otobüsü Geliyor!

Teknolojinin hızla ilerlediği şu günlerde, akıllı cihazlar; telefonlardan ve tabletlerden sıyrılarak daha farklı alanlara yöneldiğini ve bu alanlarda başarılı girişimler yapıldığını biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde New York hattında çalışması planlanan bir sürücüsüz otomobilden sonra Mercedes markasına ait bir otobüsünde bu amaçla üretildiği ve şimdilik Hollanda’da test sürüşlerine geçtiği konusunda önemli haberler mevcut.

Otonom Mercedes Hayatımızı kolaylaştıracak!

Akıllı cihazların en önemli ve sevilen tarafları, günlük ihtiyaçlarımızı ve gerçekleştirdiğimiz durumları daha kolay ve güvenilir bir hale getirmektir. Akıllı araçlar, sürücüsüz otomobiller; şuan günümüzde kullanılan teknolojiler olarak görülmeye başlandı. Ünlü araç üreticisi Mercedes markası, bu teknolojilerin önemini anlamış olacak ki şimdiden otonom ve sürücüsüz çalışan Otobüs üzerinde çalışmalara başlamış ve hatta sonuç bile almış.

Mercedes’in çıkardığı bu sürücüsüz otonom otobüs için şuan bir isim mevcut değil. Ancak aracın ilgi çekici özelliklere sahip olduğunu söylemek mümkün. Araç içerisindeki dizaynın oldukça konforlu oluşundan başlayalım. Bu biraz VİP seviyesinde bir otobüs olduğunu ve ülkemiz için ne yazık ki uygun olmadığını söylemeliyiz.

Araç tam anlamıyla otonom bir teknolojiye sahip. Araç içerisinde rahatlıkla yürümenizi sağlayacak şekilde bir otomatik pilot bulunuyor. Her ne kadar sürücüsüz sıfatına sahip olsa da güvenlik önlemleri açısından bir şoför gözetiminde bu araç yol alıyor. Ayrıca etrafında bulunan yüzlerce sensör ile bazen bir insandan daha dikkatli bir sürücü olduğunu görebiliyoruz.

Araç içerisinde yüksek hızda bir internet ağı bulunmasının yanında kablosuz şarj özelliği sunulan bölmelerde bulunuyor.

Hava alanları İçin İdeal Sürücüsüz Otobüs

Bu otobüsün test süreci, Hollanda ülkesi içerisindeki Amsterdam şehrindeki Schiphol hava limanında gerçekleşiyor. Bu hava alanı ile Haarlem arasında test edilen araç, tam tamına 20 kilometre boyunca otomatik olarak kendisi hareket ediyor.

Sürücüsüz ve otonom olan bu otobüs, 70 kilometre hıza ulaşabilecek güze sahip olduğu söyleniyor. Ayrıca aracın etrafından çokça bulunan sensörler, karşısına bir nesnenin geldiğinde; aracı sarsmadan durdurmaya ve karşıda bulunan trafik lambalarını anlama kabiliyetin de olduğu görülüyor. Bu test sürüşlerinin devamı gerçekleşecek mi bilinmez ama Mercedes şimdiden başarılı bir girişim yapmış gibi görünüyor.

 

Popüler Haberler

İlgili Haberler